۲۵ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۳۹
کد خبرنگار: 1228
کد خبر: 83596136
۰ نفر

برچسب‌ها

مجمع مجالس آسیایی عرصه جدال پاکستان و هند بر سر کشمیر

اسلام آباد - ایرنا - دوازدهمین اجلاس مجمع عمومی مجالس آسیایی به میزبانی ترکیه و با حضور کشورهای مختلف از جمله هیات‌های پاکستان و هند برگزار شد جایی که دو رقیب سنتی شبه قاره برای چندمین بار یکدیگر را بر سر کشمیر مورد سرزنش قرار داده و اقدام به تبادل مواضع تند کردند.

تنها یک هفته پیش شهر استانبول ترکیه میزبان اجلاس قلب آسیا بود و در این نشست نیز اختلافات دیرینه اسلام آباد و دهلی نو با خروج وزیر امور خارجه پاکستان از این نشست همزمان با آغاز سخنرانی رئیس هیات هندی، پُررنگ‌تر شد.  

براساس این گزارش، اجلاس مجمع مجالس آسیایی صحنه تکرار سریال جدال پاکستان و هند بر سر کشمیر بود جایی که به ادعای رسانه‌های پاکستانی، هیات هندی در جلوگیری از قرار گرفتن موضوع کشمیر در قطعنامه پایانی این اجلاس ناکام ماند.  

تبادل جملات تند میان هیات‌های دو کشور زمانی زخ داد که سناتور «محمد علی خان سیف» رئیس هیات پاکستان طی سخنرانی در دومین روز از نشست مجالس آسیایی به اوضاع کشمیر اشاره کرد که متعاقب آن واکنش تند طرف هندی حاضر در اجلاس را برانگیخت.  

سخنان نماینده پاکستان واکنش تند نمایندگان هندی را در برداشت تا جایی که نماینده هند سعی کرد تا جلوی سخنرانی سناتور پاکستانی را بگیرد، اما وی به سخنرانی خود ادامه داد.  

هند و پاکستان از زمان تشدید تنش‌ها بر سر کشمیر در بسیاری از مجامع منطقه‌ای و بین المللی یکدیگر را به باد انتقاد گرفته و جدال سیاسیون دو کشور همیشه ماجراساز بوده است.  

روابط رقبای شبه قاره از زمان لغو امتیازات خاص کشمیر از سوی دولت دهلی نو وارد دور شدیدی از تنش‌ها شده است. اسلام آباد در واکنش تند به این تصمیم، روابط با هند به عنوان رقیب سنتی خود را به پایین‌ترین سطح رساند و در  گام‌های بعدی تجارت و حمل و نقل با این کشور را قطع و سفیر هند را نیز اخراج کرد.  

حدود ۱۳۴ روز پیش دولت هند از تصمیم خود برای لغو خودمختاری نسبی و اختیارات ویژه منطقه جامو و کشمیر خبر داد. طبق اصل ۳۷۰ قانون اساسی هند، این منطقه به جز در مسائل دفاعی و امور خارجی، در سایر موارد از اختیارات خاص برخوردار بود.  

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =