روزانه ۳۵۰ میلیون فوت مکعب گاز در آغاجاری می‌سوزد
تصویر آرشیوی است

اهواز- ایرنا- مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری از سوختن روزانه ۳۵۰ میلیون فوت مکعب گاز در محدوده عملیاتی این شرکت خبر داد.

به گزارش ایرنا ابراهیم پیرامون یکشنبه شب در حاشیه سومین روز از برپایی نمایشگاه ساخت تجهیزات صنعت نفت و صنعت حفاری خوزستان با حضور در جمع خبرنگاران در خصوص سوختن گازهای همراه نفت در محدوده عملیاتی این شرکت، گفت: در منطقه آغاجاری گازسوزی از قدیم وجود داشته که مهمترین دلیل آن ضعف در تأسیسات و قدمت آن‌ها است.

وی با بیان اینکه حجم گاز سوزی در این محدوده عملیاتی ۳۵۰ میلیون فوت مکعب در روز است، بیان داشت: اما با این وجود در طول روزهای مختلف این میزان تغییر می‌کند.

این مقام مسئول در شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری با اشاره به اینکه پالایشگاه گاز بید بلند بهبهان که بخش عمده‌ای از گازهای همراه نفت را جمع آوری می‌کند، گفت: این پروژه در مراحل پایانی ساخت قرار دارد و در آینده‌ای نزدیک فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

وی یادآور شد: امسال برای جمع‌آوری گازهای همراه نفت در تمامی واحدهای منطقه آغاجاری با هلدینگ خلیج فارس  قرارداد بسته شده و اقدامات طراحی و مهندسی آن رو به‌پایان است تا بهزودی کار اجرایی این طرح بزرگ ملی انجام شود.

تزریق روزانه چهار میلیارد فوت مکعب گاز به میادین نفتی

پیرامون همچنین شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری را یکی از شرکت‌های پنج‌گانه مناطق نفت‌خیز جنوب عنوان کرد و گفت: این شرکت نقش مهمی در تولید نفت و میعانات گاز در منطقه شرق استان خوزستان، بخشی از استان کهگیلویه و بویراحمد و بخش کوچکی از استان بوشهر دارد.

او خاطرنشان کرد: سهم این شرکت در تولید مناطق نفت‌خیز جنوب ۲۵ درصد است و ۳۰ درصد تامین مایعانات گازی و خوراک پتروشیمی‌ها استان را بر عهده دارد.

وی یادآور شد: بزرگترین تأسیسات تزریق گاز به میادین نفتی در شرکت نفت و گاز آغاجاری با ظرفیتی بالغ بر چهار میلیارد فوت مکعب در روز است که بزرگترین ظرفیت در کل کشور محسوب می‌شود.

حذف نفت سوزی در نفت و گاز آغاجاری

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری همچنین شاهراه عبور نفت از مناطق نفت‌خیز جنوب به سمت مبادی صادرات، پالایشگاه‌های اصفهان و آبادان و همچنین تمامی مسیرهای انقال خوراک و مایعانات پتروشیمی از این منطقه عنوان کرد و افزود: با توجه به ویژگی‌های خاص منطقه و میدان های بزرگ موجود،  فعالیت‌های قابل توجهی توسط این شرکت انجام می‌شود.

پیرامون ادامه داد: نفت سوزی در این منطقه نفتی به صفر رسیده و در خیلی از شاخص‌های محیط زیست به درستی عمل می‌کنیم.

بومی سازی ۶۴ قطعه در نفت و گاز آغاجاری

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری در بخش دیگری از این نشست ساخت داخل را یکی از اولویت‌های کاری این شرکت عنوان کرد و گفت: در حال حاضر ۹۰ درصد قطعات مورد نیاز توسط تولید کنندگان داخلی تولید می‌شود و کمتر قطعی وجود دارد که توان ساخت آن در داخل وجود نداشته باشد.

وی تصریح کرد: تاکنون ۶۴ قطعه را توسط شرکت‌های داخلی تولید کرده‌ایم که شامل ۲ هزار و ۱۵۰ قلم می شوند.

یازدهمین نمایشگاه ساخت داخل تجهیزات صنعت نفت خوزستان از ۲۲ تا ۲۵ آذر ۱۳۹۸ در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی اهواز دایر است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =