۲۴ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۲۱
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 83595588
۰ نفر

برچسب‌ها

اعتراض‌ها در دهلی نو به خشونت کشیده شد

دهلی نو - ایرنا - تظاهرات اعتراضی علیه لایحه شهروندی هند که از هفته گذشته در این کشور آغاز شده است در جنوب دهلی‌نو به خشونت کشیده شد.

شبکه خبری «ان دی تی وی» روز یکشنبه گزارش داد که چندین هزار نفردر منطقه «نیو فرندز کلونی» در جنوب دهلی نو به لایحه شهروندی هند اعتراض کردند. اما این اعتراض ها با حضور پلیس به خشونت کشیده شد.
به گفته پلیس، معترضان چند اتوبوس را به آتش کشیدند و همچنین بیش از یکصد موتور سیکلت و خودرو آسیب دیده اند.
پلیس برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک آور استفاده کرده است و همچنین به سوی معترضان تیراندازی کرده است.
یک مقام پلیس یادآورشد که در حمله معترضان چهار نیروی پلیس مجروح شدند. 
این درحالی است که  با توجه به تصاویر منتشر شده حداقل دو نفر از معترضان در تیراندازی پلیس مجروح شده اند.
وسیم احمد خان رئیس حراست دانشگاه جامیا ملیا اسلامیا گفت: پلیس وارد محوطه دانشگا ه شده است و به دانشجویان حمله کرده است.
لایحه جنجالی شهروندی هند به دنبال اعطای حقوق شهروندی به اقلیت های غیر مسلمان از کشور های بنگلادش، پاکستان و افغانستان است که قبل از سال ۲۰۱۵ وارد هند شده اند.
این لایحه ابتدا در سال ۲۰۱۶ در پارلمان هند مطرح شد اما به دلیل اعتراضات گسترده، رسیدگی به آن به زمان دیگری انتقال یافت.   این لایحه اکنون بار دیگر توسط آمیت شاه وزیر کشور هند در پارلمان این کشور مطرح شد و توانست در مجلس لوک سابها(مجلس پایین) ۳۱۱ رای موافق کسب کند.
این لایحه روز  پنجشنبه در مجلس علیای هند نیز تصویب نهایی را به دست آورد تا مسیر ورود آن به قانون اساسی هند هموار شود. اما همزمان با  این  اقدام، مناطق شمال شرق از جمله ایالت آسام هند روز گذشته و امروز شاهد اعتراضات گسترده و همچنین بروز خشونت های متعدد بود.
روز جمعه صد ها هزار مسلمان در ایالتهای  اوتار پرادش و بیهار به خیابان ها آمدند و علیه لایحه شهروندی هند اعتراض کردند.
در چندین شهر بزرگ ایالت اوتار پرادش، معترضان با سر دادن شعارهایی علیه سیاست های حزب حاکم بهارتیا جانتا پارتی اعلام کردند که آنها تسلیم نخواهند شد. در شهر علیگر، حدود ۳۲ هزار دانشجوی دانشگاه اسلامی علیگر با حضور در خیابان ها به لایحه شهروندی هند اعتراض کردند.
 

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =