۲۴ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۱۳
کد خبرنگار: 3048
کد خبر: 83595540
۰ نفر

برچسب‌ها

نرخ رشد جمعیت در قزوین باید روند صعودی پیدا کند

قزوین - ایرنا استاندار قزوین گفت: نرخ رشد جمعیت در استان برای جلوگیری از روبرو شدن با بحران پیری در سالیان آینده باید روند صعودی پیدا کند.

هدایت الله جمالی عصر یکشنبه در نشست شورای راهبردی جمعیت استان قزوین اظهار داشت: در طول سال هفت هزار نفر از جمعیت استان از دنیا می‌روند و این در حالی است که آمار ازدواج و ولادت استان با کاهش روبرو بوده است و باید این مسأله ریشه یابی و حل شود زیرا اگر میزان نرخ رشد جمعیت بر همین منوال پیش رود در ۵۰ سال آینده جمعیت ما پیر خواهد شد.

وی با بیان اینکه بیشترین علت مرگ و میر در قزوین بیماری های قلبی اعلام شده است، اضافه کرد: دانشگاه‌ علوم پزشکی قزوین باید به دقت دلیل ابتلای مردم به بیماری‌های قلبی و سرطانی را پیگیری کرده و راه پیشگیری از این بیماری‌ها را اعلام کند.  

استاندار قزوین با اشاره به لزوم ترویج ورزش برای پیشگیری از بروز برخی بیماری ها در جامعه، عنوان کرد: باید فرهنگ ورزش همگانی و استفاده از غذاهای سالم در جامعه نهادینه شود.

جمالی پور گفت: اگر دانشگاه علوم پزشکی قزوین دلیل بیماری‌های قلبی و سرطان‌ها را مصرف زیاد فست‌فود معرفی کرده لازم است که آموزش و پرورش استان، آموزش‌های دقیقی را در خلال برنامه‌های درسی دانش‌آموزان بگنجاند و آنها را از مصرف زیاد این مواد غذایی کم ارزش منع کند.  

وی با بیان اینکه در بسیاری از مواقع خود فست فودها مشکلی ایجاد نکرده بلکه مواد اولیه نامرغوبی که در این غذاها استفاده می‌شود مشکلات و بیماری‌های متنوعی را با خود همراه می‌کند، گفت: اگر نظارت ها بیشتر شود آنگاه تخلفی نیز شکل نگرفته و آمار مبتلایان به بیماری‌ها نیز کاهش می‌یابد.

استاندار قزوین در ادامه با بیان اینکه موضوع آمار و جمعیت همیشه مورد توجه بوده و روز به روز نیز بر اهمیت آن افزوده می‌شود،اظهار داشت: آمار باید مبتنی بر صحت و دقت بوده و جامعیت داشته باشد زیرا برنامه‌ریزی‌های خرد و کلان بر اساس آن شکل می‌گیرد.

جمالی پور عنوان کرد: در سال‌های اخیر با روی کار آمدن سیستم‌های کامپیوتری شرایط آمار ثبت و احوال کشور متفاوت شده و این در حالی است که اداره کل ثبت و احوال، بیمارستان‌ها و پزشکی قانونی استان قزوین هنوز از طریق سیستم‌های قدیمی با یکدیگر ارتباط دارند.

وی افزود: ثبت احوال استان قزوین نیز باید همانند سایر استان‌ها کشور با پزشکی قانونی و بیمارستان‌ها ارتباط برخط (آنلاین) داشته باشد.
استاندار قزوین خاطرنشان کرد: