۲۴ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۵۱
کد خبرنگار: 905
کد خبر: 83595476
۱ نفر

برچسب‌ها

هوا و بیماری‌ تنفسی اولویت‌ پژوهش در خوزستان باشد

اهواز - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: مساله هوا و بیماری‌های تنفسی با توجه به وضعیت آلایندگی و آلودگی هوای اهواز و خوزستان، باید از اولویت‌های پژوهشی باشد.

به گزارش ایرنا دکتر فرهاد ابول نژادیان روز یکشنبه درآیین تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در سرسرای شهدای این دانشگاه با تاکید بر سه مولفه موثر در سلامت شامل آب، هوا و غذا بیان کرد: مساله هوا جزو برنامه‌های استراتژیکی است که پژوهش درباره آن به دانشگاه های علوم پزشکی منطقه چهار کشور واگذار شده است.

وی افزود: پژوهش زیربنای پیشرفت هر کشور است و کشورهایی با برنامه‌ریزی استراتژیک به استقلال و توسعه دست یافته و برآن اساس پژوهش و سیاستگذاری کردند.

ابول نژادیان ادامه داد: در این زمینه به نیروی انسانی قوی و تامین منابع مالی نیاز داریم و به همین دلیل کشورهای توسعه یافته، بخش عمده منابع مالی را به سمت پژوهش سوق داده اند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپوراهواز در خصوص سیر تحولات دانشگاه ها گفت: نقش اصلی دانشگاه های نسل اول تربیت نیروی انسانی بود و هم اکنون به انداره کافی نیروی انسانی خوب و لایق وجود دارد ؛ دانشگاه های نسل دوم پژوهش محور و دانشگاه های نسل سوم یا کارآفرین هستند که باید با جدیت در این مسیر حرکت کنیم.

وی بیان کرد: کارآفرینی، شرکت‌های دانش‌بنیان و ارایه تحقیقات در حوزه کسب و کار اولویت دانشگاه های کارآفرین است.

ابول نژادیان ادامه داد: در حاشیه جاده اهواز - ماهشهر زمینی برای احداث پارک علم و فناوری تا مرحله عقد قراداد با پیمانکار پیش رفته و امید است با جدیت بیشتری پیگیری شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اهوازگفت: در دانشگاه علوم پزشکی اهواز در مرحله گذار از شرکت های فناور به شرکت‌های دانش بنیان هستیم البته روند کند بوده اما امید است با همکاری دانشگاهیان و پژوهشگران، تعداد شرکت های دانش بنیان این دانشگاه را افزایش دهیم و تولیدات علمی را به ثمر برسانیم.

وی افزود: از دانشگاه های نسل دوم به سوم در حال گذار هستیم و امید است با همکاری دانشگاهیان، سرعت حرکت به سمت دانشکاه های نسل سوم افزایش یابد.

ابول نژادیان ادامه داد: اگربه سمت شرکت‌های فناور، دانش بنیان و محورهای پژوهشی حرکت کنیم منابع جدید از درآمد و ثروت برای دانشگاه و پژوهش می توان ایجاد کرد؛ در پروسه دانشگاه های نسل سوم تولید محتوا و سرفصل مهم است.

در این آیین جمعی از پژوهشگران برتر دانشگاه علوم پزشکی اهواز با حضور جمعی از مسئولان تقدیر شدند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =