استاندار: از ساخت کارخانه کاغذ در همدان حمایت می‌کنیم

همدان- ایرنا- استاندار همدان تولید کاغذ از کربنات کلسیم را طرحی ارزشمند برای استان دانست و گفت: از احداث این صنعت حافظ محیط زیست در همدان حمایت می کنیم.

سید سعید شاهرخی روز یکشنبه در نشستی با سرمایه گذار طرح تولیدکاغذ از کربنات کلسیم اظهار داشت: دولت از تمام طرح محرک تولید و اشتغالزا حمایت کرده و زمینه را برای سرمایه گذاران فراهم می کند.

وی اضافه کرد: حمایت از تولید و تولیدکننده اولویت نخست دولتمردان در همدان بوده و طرح احداث کارخانه تولید کاغذ در شهرستان اسدآباد را نیز پشتیبانی می‌کنیم.

شاهرخی با اشاره به اینکه شهرک های صنعتی استان زیرساخت های مناسبی برای هرگونه سرمایه گذاری دارند، افزود: طرح احداث کارخانه تولید کاغذ از کربنات کلسیم در شهرک صنعتی اسدآباد اجرا می شود.

استاندار همدان تاکید کرد: اگر چه حامی صنعتگران هستیم و با روی گشاده پذیرای آنها هستیم اما توجه و رویکرد ما به سمت صنایع حافظ محیط زیست است و این طرح می تواند الگوی خوبی برای استفاده بهینه از منابع موجود و حفظ طبیعت باشد.

وی از همدان به عنوان بهشت سرمایه گذاری یاد کرد و گفت: موقعیت جغرافیایی و امنیت این منطقه موجب شده تا یکی از بهترین نقاط برای سرمایه‌گذاران باشد. 

تولید کاغذ از سنگ تحولی شگرف در صنعت کاغذ سازی به شمار می رود و این فناوری دوستدار محیط زیست بوده و باعث کاهش مصرف انرژی می‌شود.

در این فرآیند دیگر احتیاجی به آب، دیگ بخار، افزودن اسید، آلکیل ها، سفید کننده‌ها نیست و نیازی به دفع گاز و آب ندارد و از نظر اقتصادی ۱۰۰ درصد قابل بازیافت است.

تولید کاغذ از سنگ بیشتر از آنکه بتواند جایگزین مناسبی برای محصول کاغذ باشد می‌تواند جایگزینی برای مصارف بی شمار پلاستیک در زندگی امروزه ما شود زیرا فرایند تولید آن مانند پروسه تولید فیلم‌های پلیمری است.

هرچند هنوز قیمت تمام شده این محصول قابل رقابت با کاغذهای سنتی نیست اما می‌تواند در حوزه بسته‌بندی‌های پلاستیکی و همچنین بخش خدمات تکمیلی کاغذ مانند کاغذهای ضد آب، گلاسه و بسته‌بندی ارزش افزوده زیادی ایجاد کند.

۸۰ درصد ماده تشکیل‌دهنده این نوع کاغذ از کربنات کلسیم است که در اطراف ایران سنگ‌های آهکی به وفور وجود دارد.

شاید تولید این کاغذ برای کشورهای اروپایی به صرفه نباشد چون صنایع سنگی آنها به اندازه ما غنی نیستند ولی برای کشور ما بسیار با صرفه است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =