انتقال آب از دریای عمان نشانه عزم دولت برای توسعه است

بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: پروژه عظیم انتقال آب از دریای عمان به استان‌های شرقی کشور، نشانگر عزم و اراده مجموعه دولت برای عملیاتی کردن این پروژه و توسعه منطقه است.

به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی محمدصادق معتمدیان روز یکشنبه در آیین امضای تفاهم‌نامه طرح انتقال آب از دریای عمان که با حضور استانداران خراسان جنوبی، خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان در چابهار برگزار شد، به نقش این پروژه در توسعه شرق کشور اشاره کرد و افزود: انتقال آب قطعا در ماندگاری جمعیت و ایجاد امنیت پایدار در منطقه شرق کشور موثر خواهد بود.

وی با اشاره به تاکید وزارت نیرو بر تدوین سند سازگاری با کم‌آبی تصریح کرد: در این سند، استان‌ها مکلف شده‌اند وضعیت منابع و مصارف آبی را ارائه و میزان مصرف شرب و صنعت را تعیین کنند.

نماینده عالی دولت در خراسان جنوبی گفت: خراسان جنوبی، نخستین استانی است که سند سازگاری با کم‌آبی را تدوین کرد و این سند در کارگروه سازگاری با کم آبی وزارت نیرو نیز به تصویب رسیده است.

استاندار خراسان رضوی نیز در این آیین گفت: با اجرای طرح انتقال آب از دریای عمان، تغییرات تمدنی در شرق کشور رخ خواهد داد و با اراده‌ای که دولت دارد، عملیات اجرایی این طرح، هرچه زودتر آغاز خواهد شد.

علیرضا رزم حسینی افزود: رهبر معظم انقلاب بر انتقال آب دریای عمان به استان‌های شرق کشور تاکید دارند و این موضوع را بارها در دیدارهایی که در مشهد داشتیم جویای پروژه بودند که سریعتر اقدامات لازم انجام شود. 

وی اظهار داشت: انتقال آب پایدار دریا به استان‌های شرق کشور ضامن ایجاد امنیت و ماندگاری جمعیت در این مناطق خشک است.

وی گفت: انتقال آب دریای عمان می‌تواند به صنعت و کشاورزی رونق دهد و مسوولان کشوری برای تامین آب پایدار این مناطق تاکید فراوان دارند.

استاندار سیستان و بلوچستان هم گفت: اقدامات لازم در سال‌های اخیر برای اجرایی شدن انتقال آب به استان‌های شرقی کشور انجام شده و بزودی پس از انجام مطالعات دقیق و تخصیص اعتبار اجرایی می‌شود. 

احمدعلی موهبتی افزود: دولت در جنگ اقتصادی توجه ویژه‌ای به شرق کشور دارد برای همین منظور برای طرح بزرگ انتقال آب در حال برنامه‌ریزی دقیق است.

وی اظهار داشت: دولت توجه ویژه‌ای به آبادسازی سواحل مکران و چابهار دارد و برای همین امر ظرفیت بندر چابهار را از ۲ و نیم میلیون تن به هشت و نیم میلیون و نهایتا به ۱۵ میلیون ظرفیت تخلیه و بارگیری می‌رساند.

وی گفت: بیش‌ از ۳۰۰ میلیون یورو برای راه آهن - چابهار به زاهدان از سوی رهبر معظم انقلاب پیش‌بینی شده که می‌تواند سه استان شرقی کشور را به هم متصل کند.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: راه آهن، بزرگراه و آب می‌تواند موجب توسعه استان‌های شرقی کشور شود.

وی بیان کرد: شیرین سازی آب دریای عمان و انتقال آب به استان‌های خشک سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی می‌تواند علاوه‌ بر تامین آب آشامیدنی و کشاورزی موجب فعال سازی معادن و صنایع بزرگ آب‌بر این مناطق شود و به صنعت و کارخانجات نیز جان تازه‌ای دهد.

دومین نشست مشترک استانداران خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی همراه با امضای تفاهم‌نامه "طرح انتقال آب از دریای عمان" امروز - یکشنبه - در چابهار برگزار شد.

همچنین در این نشست با حضور مدیران وزارت نیرو و وزارت صنعت، معدن و تجارت، تفاهم‌نامه طرح انتقال آب از دریای عمان به استان‌های شرق کشور بین شرکت تامین و توسعه زیرساخت‌های شرق ایران، شرکت تکاپوی آب و برق شرق (تابش) و سازمان ایمیدرو با منطقه آزاد چابهار امضا شد.

استاندار خراسان جنوبی که روز جمعه وارد سیستان و بلوچستان شد در این سه روز با همراهی استاندار سیستان و بلوچستان از مناطق مرزی و طرح‌های مختلف زیربنایی و اقتصادی این استان بازدید کرد.

تفاهم‌نامه طرح توسعه محور شرق نیز به منظور توسعه همکاری‌های ۲ استان مرزی و همجوار بین استانداران خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان به امضا رسید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =