۲۴ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۳۴
کد خبرنگار: 2971
کد خبر: 83595446
۳ نفر

برچسب‌ها

جمعیت روسیه باز هم کمتر شد

مسکو- ایرنا- کمیته آمار دولتی روسیه شمار جمعیت این کشور در سال 2019 را منتشر کرد که نشان می دهد روسیه بیشترین کاهش جمعیت را در یک دهه اخیر تجربه کرده است.

در گزارش کمیته آمار دولتی روسیه که امروز یکشنبه در پایگاه اینترنتی این سازمان منتشر شده گفته شده است: در ۹ ماه سال جاری میلادی، جمعیت روسیه ۲۵۹ هزار و ۶۰۰ نفر کاهش یافت.

براین اساس، جمعیت روسیه 146 میلیون و 567 هزار و 460 نفر است که 67 میلیون و 886 هزار نفر یا 46.3 درصد را مردان و 78 میلیون و 681 هزار نفر یا 53.7 درصد را زنان تشکیل می دهند.

گفتنی است، روس‌ها جمعیت بیش از دو میلیون نفری کریمه را نیز در آمار خود می آورند.

گزارش می گوید: این نرخ کاهش جمعیت به آن معنی است که در پایان سال ۲۰۱۹ کاهش جمعیت روسیه بالاترین نرخ کاهش جمعیت آن در ۱۱ سال اخیر خواهد بود.
گفتنی است در سال ۲۰۰۸ جمعیت روسیه ۳۸۲ هزار نفر کاهش یافته بود.
علت اصلی وضعیت کنونی کاهش جمعیت روسیه کاهش زاد و ولد در ۸۰ جمهوری و استان از ۸۵ منطقه این کشور است.
مساله دیگر سن بالای زنان روس در هنگام تولد نخستین کودک انهاست که امکان تولد نوزاد دوم را کاهش می دهد. 
 در همین حال نرخ مرگ و میر در روسیه کاهش یافته است و در سال ۲۰۱۹ شمار افرادی که مردند ۲۷ هزار نفر کمتر از این شاخص در سال ۲۰۱۸ بوده است. 
  در همین حال رئیس جمهوری روسیه به کاهش جمعیت روسیه واکنش نشان داد.
 ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز جمعه ۱۳ ماه دسامبر گفت که طرح های برای افزایش نرخ زاد و ولد در روسیه ناکافی است.
وی گفت: تدابیر موجود نوعی اطمینان خاطر در بین مردم بوجود می اورد اما کافی نیست.ساز و کارهای موجود را تکمیل تر می کنیم.
 دمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه نیز گفت که وضعیت درباره کاهش جمعیت روسیه که به اوج خود رسیده بسیار خوشایند است.
به گزارش خبرگزاری اینترفاکس، پسکوف در جمع خبرنگاران گفت: واقعا «چاله جمعیتی» که بارها رئیس جمهور و سران بخش های اجتماعی کشور بارها به آن اشاره کردند به اوج خود رسیده که بسیار ناخوشایند است.  
  وی ادامه داد: بحران جمعیتی کنونی روسیه میراث وضعیت دهه های قبل کشور است که همینک با آن مواجه هستیم.
سخنگوی رئیس جمهوری روسیه خاطرنشان کرد که طرح ملی جمعیتی روسیه برای به حداقل رساندن پیامدهای این بحران جمعیثی هدف گیری شده و در ان مجموعه ای از تدابیر پیش بینی شده است. 
** نگاهی به برنامه های دولت برای افزایش جمعیت
مطابق برنامه تشویقی دولت، نوزادان روس تا یک و نیم سالگی کمک هزینه ماهانه دریافت می کنند؛ این مبلغ ماهانه ۱۰ هزار و ۵۳۲ روبل (حدود ۱۷۰ دلار) است که نیمی از حقوق ماهیانه یک کارگر عادی در روسیه به حساب می آید و تنها به خانوارهای کم درآمد داده می شود.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه پارسال اعلام کرد که برای پرداخت این کمک هزینه در سه سال آینده (۲۰۲۱ میلادی) ۱۴۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون روبل (معادل دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار) ردیف بودجه ای تعیین شده است(روس ها هر سه سال یک بار بودجه کشور را تدوین می کنند).
تدبیر دیگر دولت روسیه تمدید برنامه پرداخت پاداش نقدی برای تولد فرزند دوم است که ۴۷۵ هزار روبل (معادل هفت هزار و ۵۰۰ دلار) اعلام شده است.
گفتنی است، طرح حمایتی فعلی دولت روسیه برای افزایش جمعیت از ۱۱ سال پیش به اجرا درآمد و قرار بود امسال (سال ۲۰۱۹) به پایان برسد اما پوتین دستور تمدید آن تا سه سال دیگر (۲۰۲۱) را صادر کرد.
کمک به تامین مسکن بویژه خانوارهای پرجمعیت خدمت دیگری از سوی دولت به مردم روسیه است تا شاید بیشتر به فکر بچه دار شدن بیفتند.
تاتیانا گولیکووا معاون نخست وزیر روسیه به تازگی گفته بود مسکن تاثیر مثبتی بر زاد و ولد دارد چرا که وقتی خیال والدین از سرپناه آسوده باشد به فکر داشتن فرزند بیشتر می افتند.
دولت روسیه در این خصوص نیز یارانه می پردازد به عنوان مثال بهره وام مسکن اگر ۱۲درصد باشد، خانوار پر جمعیت نصف بهره وام را خواهد داد و مابقی بر عهده دولت است.
موضوع دیگر در تامین مسکن، اجازه استفاده از پاداش نقدی دولت برای تولد فرزند دوم (هفت هزار و ۵۰۰ دلار) برای خرید مسکن است.
علاوه بر آن دولت روسیه به خانوارهای بیش از ۳ فرزند، قطعه زمینی به اندازه ۶۰۰ مترمربع بیرون از شهر (در قالب شهرک های اطراف شهرها) می دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =