معاون استاندار ایلام: فروش علم روش نوین ارزآوری کشورهای توسعه یافته است

ایلام - ایرنا - معاون سیاسی امنیتی استاندار ایلام گفت: صادارات و فروش دانش و علم از مهمترین منابع کسب درآمد ارزی جدید از سوی بسیاری از کشورهای توسعه یافته و یا در حال توسعه است که جایگزین نفت و سایر محصولات شده است.

محمد نوذری عصر روز یکشنبه در آیین رونمایی از ۱۲ محصول فناورانه استان ایلام اظهار داشت: توسعه علوم دانش بنیان با هدف صادرات و فروش آن به دیگر نقاط دنیا در کشورهای توسعه یافته و یا در حال توسعه دارای اولویت و توجه بوده و تولید گسترده محصولات فناورانه در این کشورها به سرعت در حال رشد است. 

وی افزود: امروزه در گفتمان توسعه اجتماعی تولید علم و دانش یکی از مهمترین راه های توسعه اساسی کشورها است و در کشور ایران نیز با توجه به دشمنی و کینه توزی های استکبار جهانی که به دنبال ضربه زدن به انقلاب اسلامی هستند باید ابعاد مختلف علم و دانش و تولید محصولات فناورانه توسعه گسترده یابد.

نوذری با بیان اینکه دشمن به شیوه های گونانون تولید و اقتصاد کشور را نشانه گرفته است، یادآور شد: نمونه بارز این دشمنی و خباثت را می توان در ماجرای کیک و کلوچه های آلوده به قرص مشاهده کرده که متعلق به معتبرترین برندهای صنعت بیسکویت سازی کشور هستند.

وی تاکید کرد: اما باید کشور و استان ایلام با کمک اقشار مختلف جامعه به ویژه قشر تحصیل کرده، نخبگان، اندیشمندان، ایده پردازان و صاحبان فکر جامعه را به سوی تعالی سوق دهد.

وی از تدوین اسناد توسعه اجتماعی استان، توسعه اربعین و توسعه امور بانوان اشاره کرد و گفت: استان برای توسعه و تدوین کمی و کیفی اسناد مختلف که نقشه راه هستند نیازمند همفکری و مشارکت صاحبان فکر و نخبگان است.

نوذری قول مساعد داد که هماهنگی های لازم برای دیدار جمعی از صاحبان شرکت های فناور با استاندار را انجام دهد تا این شرکت ها دغدغه ها و مشکلات خود را با استاندار مطرح کنند.

رئیس پارک علم و فناوری استان ایلام هم گفت: شرکت های فناور استان ایلام در راستای تولید انبوه و اقتصادی کردن ایده های خود با مشکلات عدیده ای مواجه هستند هرچند پارک علم و فناوری در حد توان خود با این شرکت ها همکاری دارد اما این شرکت ها برای دست یابی به سودآوری و اشتغال زایی به همکاری سایر دستگاه ها به ویژه بانک ها نیاز دارند.

کامران طاهر پور یادآور شد: شرکت های فناور استان ایلام محصولاتی را طراحی و تولید کرده اند که در صورت حمایت و همکاری شخص استاندار، دستگاه های مختلف از جمله بانک ها این محصولات قابلیت تجاری سازی و رقابت با نمونه های خارجی و جلوگیری از واردات مشابه خارجی و خروج ارز از کشور را دارند.

وی افزود: این شرکت ها و محصولات فناورانه آنها اگر حمایت شوند بدون شک روند توسعه علم، صنعت و اشتغال زایی استان ایلام تغییر خواهد کرد.

در پایان این نشست که با حضور جمعی از شرکت های فناور برگزار شد، از تعداد ۱۲ محصول فن‌آورانه پنج شرکت رونمایی شد.

۶۹۲ نفر در شرکت‌های دانش بنیان و واحدهای فناور مورد حمایت پارک علم و فناوری استان ایلام مشغول به فعالیت هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =