تهران ۴۹ درصد درآمدهای مالیاتی کشور را در سال ۹۹ تامین می‌کند

تهران- ایرنا- رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: این استان در بودجه سال آتی، ۴۹ درصد درآمدهای مالیاتی کل کشور را تامین می کند.

نعمت الله ترکی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: مجموع درآمدهای مالیاتی پیش بینی شده در برنامه بودجه سال ۹۹، برای استان تهران به ۷۶.۴ هزار میلیارد تومان می رسد.

وی یادآور شد: رسالت بودجه سال ۹۹، در شرایطی که کشور برای سومین سال پیاپی در شرایط تحریمی قرار دارد، مقابله با تحریم های دشمن، صیانت از تولید و اشتغال و کاهش فقر است.

ترکی اظهارداشت: بناست بر اساس همین سیاست در سال ۹۹ برای یک میلیون نفر اشتغالزایی انجام شود که از این میان سهم استان تهران به ۱۲۶ هزار فرصت شغلی می رسد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: منابع پیش بینی شده برای تحقق این میزان اشتغال در این استان پنج هزار میلیارد تومان است.

وی خاطرنشان کرد: هر بودجه ای باید ویژگی هایی داشته باشد که بودجه سال ۹۹ نیز فعالیت های عمرانی و تامین زیر ساخت ها، تولید و اشتغال و اقتصاد مقاومتی، استمرار تامین کالاهای اساسی مانند تامین دارو و تجهیزات پزشکی، انضباط در بودجه دولت، کارآمدسازی بازار ارز و معیشت عمومی و کاهش فقر مطلق در نظر گرفته شده است.

ترکی ادامه داد: برای اصلاح ساختاری بودجه ۹۹، چهار محور، ۹ بستر و ۶۶ برنامه و پروژه در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: چهار محور اصلاح ساختاری بودجه ۹۹ شامل درآمدزایی پایدار، هزینه کرد کارا، ارتقای ثبات، توسعه و عدالت و اصلاحات نهادی نظام بودجه ریزی می شود.

به گفته وی مجموع بودجه پیش بینی شده برای کل کشور ۴۸۶.۶ هزار میلیارد تومان است که ۲۶۱ هزار میلیارد تومان آن از محل درآمدها تامین خواهد شد.

درآمد ۸۰.۲ هزار میلیارد تومانی برای تهران

ترکی اعلام کرد: ۱۷۵ هزار میلیارد تومان از درآمدهای کشور از محل مالیات، ۲۰ هزار میلیارد تومان از محل حقوق گمرکی و ۶۶ میلیارد تومان از سایر محل ها تامین خواهد شد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: درآمدهای این استان ۷۶.۴ هزار میلیارد تومان از محل مالیات، ۱۰۰.۳ میلیارد تومان از محل حقوق گمرکی و ۳.۷ هزار میلیارد تومان از محل سایر منابع پیش بینی شده است.

وی اضافه کرد: سهم استان تهران از مجموع درآمدهای کشور در سال ۹۷ برابر با ۵۴ درصد، در سال ۹۸ معادل ۵۲ درصد و برای سال آتی ۴۹ درصد لحاظ شده است.

کاهش سهم نفت در بودجه ۹۹

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: منابع حاصل از صادرات نفت و گاز ۴۸ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است که نسبت به بودجه سال گذشته این منابع رشد منفی دارد چون دولت به تدریج سهم درآمدهای نفتی را در بودجه کاهش می دهد و این نگاه مثبتی است.

وی اضافه کرد: دولت در بودجه سال ۹۹ فروش روزانه یک میلیون بشکه به قیمت ۵۰ دلار برای هر بشکه را پیش بینی کرده است.

ترکی به واگذاری دارایی های سرمایه ای اشاره کرد و افزود: این بند در ۲ بخش منابع حاصل از مولدسازی دارایی ها و فروش اموال مازاد دولتی به ارزش ۴۹.۵ هزار میلیارد تومان و منابع حاصل از فروش طرح های عمرانی به ارزش بیش از یک هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: منابع حاصل از واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای بالغ بر ۹۸.۸ هزار میلیارد تومان است که در مقایسه با بودجه سال گذشته،۳۸ درصد کاهش دارد.

وی به برنامه ریزی بودجه در بخش واگذاری دارایی های مالی اشاره کرد و یادآورشد: محور فروش اوراق مالی این بخش ۸۰ هزار میلیارد تومان و واگذاری سایر دارایی های مالی ۴۴.۷ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است.

ترکی به پیش بینی مصارف اعتبارات در بودجه سال ۹۹ اشاره کرد و اظهارداشت: در سال ۹۹ مصارف عمومی بالغ بر ۴۸۴.۶ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود که رشد آن در مقایسه با سال ۹۸ در حدود ۸ درصد است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: در سر فصل اعتبارات هزینه ای بخش مصارف عمومی برای کل کشور ۳۶۷.۲ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است که سهم استان تهران از آن به ۹۴۴.۳ میلیارد تومان می رسد.

وی اضافه کرد: در سرفصل اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای بخش مصارف عمومی برای کل کشور ۷۰.۴ هزار میلیارد تومان و استان تهران یک هزار و ۲۵ میلیارد تومان پیش بینی شده است.

ترکی بیان کرد: سال ۹۹ اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای بالغ بر ۷۰ ممیز چهار هزار میلیارد تومان است که نسبت به سال جاری، پنج درصد رشد دارد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای این استان در سال ۹۹ بالغ بر یک هزار و ۲۵ میلیارد تومان پیش بینی شده است که نسبت به سال ۹۸، هشت درصد رشد دارد.

اعتبار ۱۵ هزار میلیارد تومانی برای کاهش فقر

وی افزود: برای محور کاهش فقر در برنامه بودجه سال ۹۹، دولت استمرار سه تا ۶ برابری مستمری خانواده های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و اختصاص ۱۵ هزار و ۵۵۰ میلیارد تومانی برای اجرای برنامه ها در این زمینه را پیش بینی کرده است.

ترکی یادآورشد: در همین زمینه، دولت در لایجه بودجه بابت طرح تحول سلامت پنج هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در راستای کاهش سهم مردم از هزینه های درمان را پیش بینی کرده است.

روند خرد شدن استان تهران از سال ۴۲ آغاز شده است

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران به موضوع طرح استان تهران جنوبی در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: این استان از سال ۱۳۴۲ شاهد خرد و تقسیم شدن به بهانه خدمت رسانی بهتر بوده است.

وی یکی از چالش های اصلی کلان شهرهایی مانند تهران را استقرار انبوه جمعیت برشمرد و اظهارداشت: موضوعی که نمایندگان در مجلس مطرح کرده اند در حد بحث است و نیاز به کار کارشناسی دارد.

ترکی تاکید کرد: ما به تناسب آنچه رخ می دهد، مخالفتی نداریم و رویکرد پیشنهاد دهندگان نیز خدمت رسانی بهتر است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =