۲۴ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۴۴
کد خبرنگار: 2493
کد خبر: 83595352
۰ نفر

برچسب‌ها

جولان جشنواره فیلم‌های ایرانی در فرانسه

تهران- ایرنا- اولین دوره فستیوال فیلم‌های ایرانی در ویتره از روز چهارشنبه ۱۱ دسامبر (۲۰ آذر) در استان بروتاین فرانسه آغاز بکار کرد و میزبان فیلم‌های ایرانی به همراه کارگردانان آنهاست.

فستیوال فیلم‌های ایرانی به ابتکار «مرکز ایران و فرانسه» به عنوان یک سازمان مردم نهاد فرانسوی با همکاری انجمن فرهنگی گارو مدیا و شهرداری ویتره در سایه حمایت معنوی وزارت فرهنگ فرانسه و مشارکت بنیاد سینمایی فارابی، استان بروتاین، و خانه فرهنگ های جهان در حال برگزاری است.

برگزاری این فستیوال نه تنها موجب رضایت خاطر کارگردانان ایرانی حاضر در این فستیوال شده  بلکه، نظر بسیاری از رسانه ها و مطبوعات برجسته فرانسوی را نیز به خود جلب کرده است.

در این رویداد سینمایی با اکران ۱۲ سانس از ۶ فیلم انتخابی طی روزهای جمعه و شنبه ۱۳ و ۱۴ دسامبر ۲۰۱۹ (۲۲ و ۲۳ آذرماه)  اهالی ویتره و منطقه بروتاین فرانسه نظاره گر جلوه هایی از هنر هفتم کشورمان، بر روی پرده نقره ای بودند. علی رغم اکران برخی از فیلم ها به صورت همزمان، ظرفیت تکمیل سالن سینمای اصلی این شهر حاکی از استقبال کم نظیر علاقمندان سینمای ایران داشت.

«یه وا» به کارگردانی آناهید آباد، «خانه ای در خیابان ۴۱» از حمید رضا قربانی، «برگ جان» اثر ابراهیم مختاری، «مادری» به کارگردانی رقیه قیدی، «ویلایی ها»  از منیر قیدی و «آپاندیس» ساخته حسین نمازی ۶ اثر سینمایی بودند که با زیر نویس فرانسه به روی پرده به نمایش در آمدند. پس از  نمایش هر سانس از این فیلم ها کارگردانان اثر به سوالات خبرنگاران و حاضران در مراسم پاسخ و توضیحاتی راجع به فیلم ارائه دادند.

همچنین در پایان هر سانس نمایش فیلم ها تماشگران آرای خود درباره فیلم‌ها را اعلام کردند و قرار است پس از پایان برگزاری این فستیوال فیلم‌های برتر با عنوان «تصویر نوین ایران» انتخاب شوند.

در جریان برگزاری این فستیوال رسانه های محلی نظیر وست فرانس، گفتگو با لوپوئن فرانسه، رسانه انگلیسی زبان دوجونز وال استریت ژورنال و شبکه یورو نیوز با کارگردانان ایرانی گفت‌وگو و مصاحبه کردند.

همچنین در حاشیه برگزاری این فستیوال نمایشگاهی از آثار خوشنویسی و تهذیب رمضانعلی واشقانی و همسر وی در مرکز فرهنگی «ژاک دو آمل» ویتره در معرض دید عموم علاقمندان قرار گرفت.

براساس اعلام کمیته برگزاری فستیوال، کارگردانان سه فیلم برگزیده این فستیوال در مراسم اختتامیه که یکشنبه شب ۱۵ دسامبر در ویتره برگزار خواهد شد، تقدیر می شوند. در این مراسم فیلم منتخب فستیوال هم نمایش داده می شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =