کمیته پیشگیری از جرایم انتخاباتی در رباط کریم تشکیل شد

تهران-ایرنا- رئیس دادگستری شهرستان رباط کریم با اشاره به تشکیل کمیته پیشگیری از جرایم و تخلفات انتخاباتی در این شهرستان گفت: تبلیغات پیش از موعد و تنش‌آفرینی، برخلاف قانون و از مصادیق مجرمانه است و با متخلفان برابر قانون برخورد خواهد شد.

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی فرمانداری شهرستان رباط کریم، حجت الاسلام علی‌اکبر رشیدزاده در نخستین نشست ستاد پیشگیری از جرایم انتخاباتی در دادگستری اظهارداشت: اساس تشکیل ستاد پیشگیری از جرایم انتخاباتی بر اصل پیشگیری است که در تمام مراحل؛ تبلیغات پیش، حین و پس از انتخابات مورد پایش مستمر قرار خواهد گرفت.

وی گفت: با شناسایی تخلفات امکان وقوع بزه تخلفات به حداقل خواهد رسید البته ستاد به هیچ وجه حق دخالت در اجرای انتخابات را ندارد.

رشیدزاده با بیان برخورد قانونی با متخلفان تبلیغات زودهنگام، حین و پس از انتخابات افزود: استفاده از امکانات دولتی و عمومی برای تحقق برنامه انتخاباتی کاندیدا، سوء استفاده مسئولان له یا علیه نامزدها، بهره‌گیری از اقوام و قومیت‌های مذهبی در امور غیرقانونی، مطابق قانون جرم است و برابر قانون با متخلفان برخورد خواهد شد.

رئیس ستاد انتخابات پیشگیری از جرایم انتخاباتی بیان کرد: دادن وعده‌های غیرقابل تحقق، اخلال و بی‌نظمی، تخریب و توهین، افترا و سیاه‌نمایی به کاندیدا و نظام مقدس جمهوری اسلامی نیز مطابق قانون جرم است و برابر قانون با متخلفان برخورد خواهد شد.

رشیدزاده افزود: در این خصوص شعبه ویژه ای ۱۰۲ و بازپرسی شعبه اول برای رسیدگی به تخلفات به صورت ویژه در نظر گرفته شده است.

رصد متخلفان انتخاباتی به صورت مستمر

معاون سیاسی انتظامی فرماندار شهرستان رباط کریم نیز در این نشست اظهارداشت: با هدف کمک به ایجاد فضای آرام، سالم و با نشاط انتخاباتی در شهرستان، کمیته پیشگیری از تخلف و جرم تشکیل شد.

منصور سالکی گفت: تدابیر و اقدامات لازم برای از میان بردن یا کاهش‌دادن شکل‌گیری جرائم احتمالی انتخاباتی حین، قبل و بعد انتخابات از طریق رسانه‌های مکتوب، شناسایی سایت‌ها، کانال‌ها و شبکه‌های مجازی و هر نوع نشست غیرمجاز و قانونی که خطر وقوع جرم را ایجاد می ‌کنند در دستور کار قرار گرفت.

رئیس ستاد انتخابات شهرستان رباط کریم با اشاره به راه‌اندازی سامانه پیشگیری از تخلفات افزود: سامانه ستاد انتخابات پیشگیری از جرایم انتخاباتی کاندیدا تا پایان هفته راه‌اندازی خواهد شد و شهروندان می‌توانند تخلفات انتخاباتی رویت‌شده یا شنیده شده را براساس مستندات به این سامانه اعلام کنند تا با متخلفان برخورد قانونی شود.

سالکی، جمع‌آوری، بررسی و تحلیل نتایج، پایش دستگاه‌ها و نهادهای مربوط را از دیگر وظایف این کمیته برشمرد و افزود: بررسی و پایش برنامه‌های تبلیغاتی زودهنگام نامزدها در مراسم مختلف و فضای مجازی به صورت شبانه‌روزی رصد می‌شود و در صورت استمرار اشخاص خاطی مورد پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

معاون سیاسی انتظامی فرماندار شهرستان رباط کریم درباره وظایف دیگر این ستاد گفت: پایش مستمر اقدامات و فعالیت‌های انتخاباتی، ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌ها و نهادهای عضو ستاد، تعیین و تبیین برنامه‌های پیشگیرانه و ارائه راهکار، ارشاد، توجیه و انذار تشکل‌ها و احزاب و دیگر گروه‌ها، شرح وقایع و جرایم و دیگر موارد از اهم وظایف این ستاد است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =