کودکان به کاخ سعدآباد بروند

تهران - ایرنا- هم‌زمان با شب یلدا، آخرین روز پاییز و طولانی‌ترین شب سال، مرکز بازدید هدفمند کودک و نوجوان مجموعه سعدآباد اقدام به برپایی برنامه‌های فرهنگی به مناسبت این آیین ایرانی کرده است.

به‌گزارش روز یکشنبه میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، در این جشن، کودکان ۶ تا ۱۲ سال به استقبال تولد خورشید خواهند رفت، و قرار است در این برنامه با اسطوره‌ها، آیین و سنت‌های پیشین خود آشنا شوند و به یادگیری و آموزش فعالیت‌های هنری و خلاقانه پرداخته و قصه‌های مربوط به این شب آیینی برای کودکان بازخوانی خواهد شد.

این مراسم روز پنجشنبه ۲۸ آذر ماه ساعت ۱۲ تا ۱۴ مرکز هدفمندی کودک و نوجوان با همکاری کمیته هنرهای تجسمی ایکوم  اقدام به برگزاری کارگاهی با عنوان «به استقبال یلدا» کرده است.

ایرانیان از دوران باستان، آخرین روزهای فصل پاییز را با شور و شوق وصف ناپذیری سپری می‌کردند و برای فصل زمستان خود را آماده می‌کردند.

علاقه‌مندان می‌توانند برای  ثبت نام و شرکت در این برنامه با شماره تماس ۰۹۱۲۱۵۹۰۹۴۷ تماس حاصل کنند.

پس از ثبت جهانی مهارت‌های ساختن و نواختن دوتار در چهاردهمین اجلاس کمیته میراث ناملموس بشری، ایران در صدد ثبت جهانی شب یلدا است. ایران پیش از این موفق به ثبت جهانی 13 اثر میراث ناملموس شده بود که با ثبت  پرونده دوتار، تعداد آثار میراث ناملموس ایران که ثبت جهانی شده است، به 14 اثر افزایش یافت. با توجه به ظرفیت‌های ایران در حوزه میراث ناملموس در اجلاس بعدی (سال 2021) پرونده مراسم شب یلدا از سوی جمهوری اسلامی ایران معرفی خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =