۲۴ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۵۸
کد خبرنگار: 1261
کد خبر: 83595289
۰ نفر

برچسب‌ها

تلاش ارتش افغانستان، برای دستگیری قیصاری در مزارشریف

کابل - ایرنا - به رغم تلاش ارتش و پلیس افغانستان برای دستگیری «نظام الدین قیصاری» یک فرمانده سابق محلی که به اتهام زورگیری و فساد مالی تحت تعقیب است، پس از ۱۶ ساعت محاصره و درگیری، بازداشتش همچنان ناممکن مانده است و به گفته پلیس وی به همراه با ۱۵۰ فرد مسلح با نیروهای امنیتی می‌جنگند.

در حالی که درگیری‌های نیروهای امنیتی افغانستان با افراد مسلح «قیصاری» از شب گذشته تاکنون همچنان ادامه دارد، بالگردهای ارتش این کشور در شهر «مزارشریف» نیز وارد عمل شده‌اند.

تلویزیون «یک» افغانستان روز یکشنبه از مزارشریف گزارش داد که بالگردهای ارتش منزل قیصاری را هدف حمله هوایی قرار داده اند.

«طلوع نیوز» افغانستان نیز اعلام کرد که بالگردهای ارتش در حال گردش بر منزل قیصاری بوده و نیروهای ویژه ارتش نیز به اطراف منزل وی رسیده است.

نظام الدین قیصاری فرمانده سابق «شهرستان «قیصار» استان فاریاب است که متهم به غصب زمین، زورگویی و مردم آزاری شده است.این درگیری‌ها دیشب زمانی آغاز شد که نیروهای دولتی می‌خواستند نظام‌الدین قیصاری را بازداشت کنند اما نگهبانان او بر نیروهای امنیتی آتش گشودند.

منابع خبری افغانستان گفته اند که در درگیری بین افراد قیصاری و نیروهای امنیتی، دو نیروی پلیس زخمی شده اند.

فرمانده پلیس بلخ، مدعی شد که نظام‌الدین قیصاری، فرمانده پیشین ولسوالی قیصار ولایت فاریاب با ۱۵۰مرد مسلح در برابر نیروهای دولتی در ناحیه پنجم شهر مزارشریف می‌جنگند.

ژنرال محمداجمل فائض، فرمانده پلیس بلخ می‌افزاید که نبرد میان نیروهای دولتی و نظام‌الدین قیصاری دیشب زمانی آغاز شد که پلیس می‌خواست نظام‌الدین قیصاری را  بازداشت کند.

وی، می‌افزاید که حکم بازداشت نظام‌الدین قیصاری را پس از آن دریافت کرده‌است که اهالی بلخ از زورگویی‌ها و بی‌نظمی‌های مردان مسلح مربوط به قیصاری شکایت کرده‌اند.

این درگیری‌ها، شهروندان شهر مزارشریف را با رعب و وحشت مواجه ساخته است.

در این درگیری‌ها شماری از منزل‌های مسکونی نیز آسیب دیده‌است. نجیب‌الله، یکی از اهالی این می‌گوید خانه‌اش در نزدیکی قرارگاه نظام‌الدین قیصاری قرار دارد و در این درگیری‌ها خانه‌اش ویران شده‌است.

نظام‌الدین قیصاری پس از آنکه از بند امنیت ملی رها شد به مزارشریف آمد. او به غصب زمین و زورگویی‌ها در این شهر متهم شده‌است.

برخی منابع هم نوشته اند که ژنرال دوستم معاونرییس جمهوری افغانستان «بابرفرهمند «را برای میانجیگری به مزارشریف فرستاده است تا این موضوع را از طریق گفت وگو حل کند.

قیصاری در سال ۱۳۹۷ فرماهی پلیس شهرستان قیصار فاریاب را برعهده داشت اما نیروهای امنیتی در یک نشست وی را بازداشت و با بالگرد به کابل انتقال داد.

وی در آن زمان یکی از افراد ژنرال دوستم معاون اول ریاست جمهوری افغانستان شمرده می شد و خود ژنرال دوستم در آن وقت در یک تبعید خودخواسته در ترکیه بسر می برد.

قیصاری پس از چند ماه که در زندان امنیت ملی افغانستان بسر برد، پس از یک تظاهرات گسترده در شمال افغانستان در آذرماه همین سال تحت ضمانت از زندان رها شد اما در کابل در حصر خانگی بسر می برد.

وی امسال از حصر خانگی رها و به شمال افغانستان رفت که در کمپین های انتخابات ریاست جمهوری نیز نقش ایفا کرد و اکنون بار دیگر دولت افغانستان می خواهد وی را دستگیر کند.

اما این بار وی حمایت ژنرال دوستم را با خود ندارد، زیرا وی پس از رهایی بشدت با دوستم ابراز مخالف می کرد.

اما نحوه بازداشت قیصاری در شمال افغانستان واکنش برانگیز شده است به طوری که  «عنایت الله بابرفرهمند» معاون اول تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله از روش بازداشت وی بشدت انتقاد کرده است.
 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =