اعضای بدن یک شهروند قمی اهدا شد

قم- ایرنا- مسئول واحد پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: اعضای بدن مرحوم محمد مسلم خانی شهروند ۳۵ ساله قمی که براثر حوادث شغلی و سقوط از ساختمان دچار مرگ مغزی شده بود، اهدا شد.

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم، ولی‌الله صمدی در این زمینه افزود: پس از اطلاع از این امر و صحبت با خانواده نوع‌دوست و ایثارگر آن مرحوم، اعضای بدن این شهروند قمی به‌منظور کمک به بیماران، اهدا شد و به آن‌ها زندگی دوباره بخشید.

وی اضافه کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون، این یازدهمین مورد اهدای عضو از استان قم است که اعضای بدنش به دیگران اهدا می‌شود.

وی بابیان این‌که هر بیمار مرگ مغزی می‌تواند به هشت نفر ارگان و به ۵۳ تَن نسج اهدا نماید، گفت: با توجه به این‌که در حال حاضر در لیست انتظار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حدود ۲۷ هزار بیمار منتظر دریافت ارگان‌های حیاتی هستند، این اهدای عضوها می‌تواند نقش موثری در رفع مشکلات این بیماران داشته باشد.

صمدی افزود: روزانه هفت‌تا ۱۰ تَن در کشور که در لیست انتظار دریافت عضو هستند، به علت نرسیدن عضو پیوندی فوت می‌کنند.

وی بابیان این‌که پیوند کلیه بیشترین نیاز بیماران در لیست انتظار است،‌ ادامه داد: درحال حاضر ۱۷ هزار تن به دلیل نارسایی‌های کلیوی دیالیز می‌شوند و در لیست بیماران نیازمند پیوند کلیه قرار دارند.

وی خاطرنشان کرد: پارسال حدود چهار هزار تَن به دلیل مرگ مغزی در کشور فوت کردند که فقط اعضای ۹۲۴ تَن از آن‌ها اهدا شد.

علاقه‌مندان برای دریافت کارت اهدا عضو می‌توانند با مراجعه به سایت www.muq.ac.ir نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

از سال ۸۵ تاکنون، اعضای بدن ۱۰۱ بیمار مرگ مغزی از استان قم به بیماران نیازمند پیوند شده‌است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =