تاکید بر استفاده از سامانه سجام در احراز صلاحیت‌ نامزدهای انتخابات

اهواز - ایرنا -معاون اجتماعی و پیشگیری‌ از وقوع جرم‌ دادگستری خوزستان خواستار مشارکت دیده‌بانان سامانه سجام‌ قوه‌قضاییه در احراز هویت‌ نامزدهای انتخابات‌ یازدهمین‌ دوره مجلس شورای اسلامی درخوزستان‌ شد.

سامانه سجام توسط معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه و در راستای استفاده از ظرفیت عظیم مردم از امر پیشگیری از وقوع جرایم و آسیب های اجتماعی و شرکت دادن آنان در ارسال اخبار مختلف و همچنین بهره مندی از طرح ها، نظریات و پیشنهادهای راهگشای آنان‌راه اندازی شده است.

به گزارش روزیکشنبه ایرنا از روابط عمومی دادگستری خوزستان،حجت الاسلام عبدالحمید امانت‌بهبهانی درجمع مدیران سامانه سجام حوزه های قضایی خوزستان بیان کرد:سامانه سجام‌این امکان را برای همه افراد فراهم کرده‌ تا اخبار و اطلاعات خود از مشکلات و مسایل جامعه که از دید مسوولان پنهان مانده‌است را اطلاع رسانی‌، و در توسعه همه جانبه محل زندگی خود مشارکت داشته‌باشند.
وی ادامه داد: ارتقای این سامانه یکی از اهداف مورد تاکید رهبر معظم معظم انقلاب است و ایشان به همراهی مردم در امور جامعه، اعتقاد بالایی‌دارد.
حجت الاسلام امانت بهبهانی‌ گفت: با افزایش اقدامات پیشگیرانه در جامعه، نیاز به اقدام های ماموران نظامی و انتظامی کاهش می یابد و این روش سال ها است که در کشورهای پیشرفته به کار گرفته شده‌است.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خوزستان بر تقویت سامانه سجام از سوی معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای اعضای سجام در شهرستان‌ها و عضوگیری از افراد دلسوز و آگاه در جامعه تاکید کرد و افزود: در این‌راستا باید از ظرفیت نماز جمعه ها استفاده کرد و مردم را نسبت به مشارکت در امر پیشگیری از وقوع جرم و آسیب‌های اجتماعی آگاه و همسوکرد.
در این نشست، کارگاه آموزشی "استفاده از ظرفیت مردم و دیده بانان در پیشگیری از جرایم و تخفات انتخاباتی" با تدریس یکی از رابطان پیشگیری از وقوع جرم و آسیب‌های اجتماعی خوزستان برگزارشد.
سعید رادان گفت: تخلفات انتخاباتی در سه زمان رخ می دهد که شامل پیش از اخذ رای، هنگام اخذ رای و پس از آن می‌شود.
وی افزود: توجیه و ارشاد، هشدار و انتظار، آگاه سازی عمومی، برهم زدن موقعیت جرم، افزایش خطر دستگیری، سلب فرصت ارتکاب جرم، اجرای عدالت کیفری متنبه سازی و تمرکز بر اقدام پیشگیرانه و در صورت لزوم برخورد، از راهبردهای پیشگیری از جرایم انتخاباتی است اما تنها مسوولیتی که دیده‌بانان سجام در این‌خصوص دارند این‌است که گزارش‌های خود را به صورت مستند در سامانه بارگذاری کنند و تصمیم گیری نهایی در خصوص تایید یا تایید نشدن یک نامزد، برعهده شورای نگهبان‌است.
رادان گفت: همچین در نسخه جدید این سامانه که از ابتدای امسال طراحی و عرضه شده‌است سازمان‌های مردم نهاد می‌توانند گزارش‌های خود را به صورت مستقیم در سامانه‌ مطرح‌کنند تا نسبت به آن رسیدگی‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =