انتقال آب دریای عمان به شرق کشور بزودی اجرایی می‌شود

چابهار- ایرنا- استاندار سیستان وبلوچستان گفت: انتقال آب دریای عمان به استان‌های شرقی کشور(سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی) بزودی اجرایی می‌شود که با این اقدام شاهد رونق تولید، جان گرفتن صنعت، کشاورزی و تامین آب آشامیدنی ساکنان این مناطق خشک و کم آب خواهیم بود.

احمدعلی موهبتی روز یکشنبه در نشست مشترک با استانداران خراسان رضوی و جنوبی در خصوص انتقال آب دریای عمان که در فرمانداری چابهار برگزار شد اظهار داشت: اقدامات لازم در سال‌های اخیر برای اجرایی شدن انتقال آب به استان‌های شرقی کشور انجام شده و بزودی پس از انجام مطالعات دقیق و تخصیص اعتبار اجرایی می‌شود. 

وی بیان کرد: بیش‌ از هزار میلیارد پروژه آبرسانی در سیستان و بلوچستان در حال کار است اما کافی نیست و باید توجه بیشتری به این بخش شود.

استاندار سیستان وبلوچستان ادامه داد: دولت در جنگ اقتصادی توجه ویژه‌ای به شرق کشور دارد برای همین منظور برای طرح بزرگ انتقال آب در حال برنامه‌ریزی دقیق است.

وی اظهار داشت: چابهار در منطقه آیورا و حاشیه اقیانوس هند نقش مهمی در دسترسی آنها به بازارهای جهانی دارد.

موهبتی افزود: دولت توجه ویژه‌ای به آبادسازی سواحل مکران و چابهار دارد و برای همین امر ظرفیت بندر چابهار را از ۲ و نیم میلیون تن به هشت و نیم میلیون و نهایتا به ۱۵ میلیون ظرفیت تخلیه و بارگیری می‌رساند.

وی ادامه داد: بیش‌ از ۳۰۰ میلیون یورو برای راه آهن - چابهار به زاهدان از سوی رهبر معظم انقلاب پیش‌بینی شده که می‌تواند سه استان شرقی کشور را به هم متصل کند.

استاندار سیستان وبلوچستان گفت: راه آهن، بزرگراه و آب می‌تواند موجب توسعه استان‌های شرقی کشور شود.

وی بیان کرد: شیرین سازی آب دریای عمان و انتقال آب به استان‌های خشک سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و رضوی می‌تواند علاوه‌بر تامین آب آشامیدنی و کشاورزی موجب فعال سازی معادن و صنایع بزرگ آب‌بر این مناطق شود و به صنعت و کارخانجات نیز جان تازه‌ای دهد.

رهبر معظم انقلاب بر انتقال آب دریای عمان به شرق کشور تاکید دارند

استاندار خراسان رضوی نیز گفت: رهبر معظم انقلاب بر انتقال آب دریای عمان به استان‌های شرق کشور تاکید دارند و این موضوع را بارها در دیدارهایی که در مشهد داشتیم جویای پروژه بودند که سریعتر اقدامات لازم انجام شود. 

علیرضا رزم حسینی اظهار داشت: انتقال آب پایدار دریا به استان‌های شرق کشور ضامن ایجاد امنیت و ماندگاری جمعیت در این مناطق خشک است.

وی بیان کرد: انتقال آب دریای عمان می‌تواند به صنعت و کشاورزی رونق دهد و مسوولان کشوری برای تامین آب پایدار این مناطق تاکید فراوان دارند.

استاندار خراسان رضوی افزود: در آینده‌ای نزدیک شاهد انتقال آب خواهیم بود و این نقطه عطفی برای توسعه همه جانبه شرق کشور است.

وی ادامه داد: علاوه بر عمران و آبادانی شرق کشور برای مسوولان تامین امنیت این منطقه نیز مهم است و  این امر نیز با تخصیص اعتبار بزودی در این محدوده اجرایی می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =