مجمع تشخیص مصلحت سیاست‌های کلی توسعه روستایی را بررسی کرد

تهران- ایرنا- کمیسیون زیربنایی و تولیدی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام، ایده اولیه سیاست‌های کلی توسعه روستایی را بررسی کرد.

به گزارش روز یکشنبه پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع تشخیص مصلحت نظام،  ایده اولیه سیاست‌های کلی توسعه روستایی و عشایری در نشست روز گذشته کمیته توسعه روستایی و عشایری با حضور دبیران کمیته‌های کمیسیون زیربنایی و تولیدی و کارشناسان دبیرخانه مجمع بررسی شد.

در ابتدای این نشست، آذرشب رییس کمیته توسعه روستایی و عشایری با اشاره به اینکه گزارش‌های ۷۵ دستگاه، در موضوع توسعه روستایی پایش شده و در کمیته علمی با پنج کارگروه، روند توسعه روستایی، آسیب‌شناسی شده است و با احصای چالش‌های راهبردی داخلی و استفاده از تجارب جهانی بررسی شده و ایده‌های نهایی، در ذیل ۲۵ بند تدوین شده است.

وی گفت: محورهای پیشنهادی ایده اولیه سیاست‌های کلی توسعه روستایی و عشایری در پنج محور «نهادی-سیاسی»، «محیطی اکولوژیک»، «کالبدی فضایی»، «اقتصادی» و «فرهنگی – اجتماعی» تنظیم شده است.

آذرشب با اشاره به فرایند تدوین ایده اولیه سیاست‌های کلی توسعه روستایی و لزوم پرداختن به اولویتها در این زمینه گفت: در این پیش‌نویس با محوریت انسان روستایی و عشایری، مسائل و چالش‌ها را دیده‌ شده و برای هر بند هدفگذاری و تعیین شاخص شده است.

سیدمصطفی میرسلیم رییس کمیسیون زیربنایی و تولیدی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام هم گفت: اگر در موضوع مشارکت روستاییان، بر آگاهی تاکید نشود، موفقیت چندانی به دست نخواهیم آورد. آگاهی‌های علمی و مهارتی و آموزش‌های دینی روستاییان باید مورد توجه سیاستگزاران باشد.

وی با تاکید بر لزوم ایمن‌سازی مسکن روستایی گفت: بازسازی روستاها نباید موجب دگرگونی بافت سنتی روستاها شود اما بهسازی مسکن روستایی و استفاده بهینه از انرژی، نظیر بهره‌گیری از انرژی خورشیدی و انرژی‌های تجدیدپذیر موضوعاتی هستند که باید مورد تاکید قرار گیرند.

رییس کمیسیون زیربنایی و تولیدی دبیرخانه مجمع با اشاره به موضوع بازیابی هویت تاریخی و سنن و آیین‌های بومی در روستاها و عشایر تصریح کرد: باید رقابت سازنده در میان روستاییان در موضوع اثرگذاری ملی را تقویت کنیم، ضمن اینکه موضوع زندگی عشایری هم باید در قالب این سیاست‌ها تعیین تکلیف شود

پس از قرائت بندهای پیشنهادی، سجاد افروغ نماینده کمیته محیط زیست دبیرخانه مجمع، از اهتمام متولیان تهیه پیش‌نویس سیاست‌های کلی توسعه روستایی، به موضوع محیط زیست و آمایش سرزمین بر اساس مشخصات اقلیمی قدردانی کرد.

همچنین بیک محمدلو از کمیته توسعه دریامحور، ضمن برشمردن انتقادهایی برای ایده ارائه شده گفت: باید به جایگاه این سیاست کلی نسبت به سایر سیاست‌های کلی به ویژه سیاست‌های ابلاغی قانونگذاری اشاره می‌شد و در چارچوب یک نقشه جامع از سیاست‌ها نگاه می‌شد.

مرتضایی دبیر کمیته انرژی گفت: باید به نقطه غایت و هدف و مطلوب تهیه‌کنندگان این پیش‌نویس اشاره می‌شد.

امیر عظیمی دبیر کمیته حمایت از تولید ملی، صنعت معدن و فن‌آوری به برخی واژه گزینی‌ها در بندهای ایده اولیه سیاست‌های کلی اشاره کرد و گفت: جایگاه روستای هوشمند در جهان دیجیتال در این پیش‌نویس اشاره نشده است.

حق روستا دبیر کمیته شهرسازی، آمایش و مسکن گفت: متولی و نحوه اجرای این سیاست‌ها، مشخص نیست و باید در پیوست این سیاست‌ها به این موضوع اشاره شود. ضمن اینکه باید در تنظیم این سیاست‌ها، ادبیات و شیوه نگارش سیاست‌ها در کمیسیون زیربنایی در نظر گرفته می‌شد.

همچنین محسنی دبیر کمیته کشاورزی، آب و منابع طبیعی  با تاکید بر لزوم روشن بودن منظور از توسعه روستایی اظهارداشت: باید تکلیف امور بخشی را در قبال توسعه روستایی که در سایر سیاست ها و قوانین آمده را مشخص کنیم.

وی تضمین درآمد مردم روستا را  یک موضوع محوری در توسعه روستا عنوان کرد و گفت: در کشورهای توسعه یافته به ساماندهی نظام بازار محصولات روستایی و کشاورزی توجه ویژه‌ای شده است و لازم است ما رویکرد اصلی خودمان را در این سیاست ها، به طور شفاف بیان کنیم.

قوام ملکی دبیر کمیته توسعه روستایی و عشایری، به جمع بندی مباحث و نکات مطرح شده در این نشست پرداخت و گفت: برای ارائه ایده اولیه و با استفاده از آرای صاحبنظران تراز اول مباحث روستایی و ۷۵ دستگاه متولی و مسئول به این بندها رسیده‌ایم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =