حضور ۳۵۰ شرکت دانش بنیان با بیش از ۹ هزار نوع محصول فناورانه

تهران- ایرنا- معاون تجاری سازی و نوآوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: در هفتمین نمایشگاه ایران ساخت ۳۵۰ شرکت دانش بنیان و بیش از ۹ هزار مدل محصول فناورانه حضور دارند.

پیمان صالحی روز یکشنبه در نشست خبری هفتمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت و بیستمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: در دوره‌ای قرار داریم که باید ایجاد کسب و کارها را تسهیل کنیم و در این خصوص هماهنگ کردن دستگاه‌ها بسیار مهم است، امروز با برگزاری این نمایشگاه شاهد هماهنگی و هم‌افزایی بین وزارت علوم و معاونت علمی ریاست جمهوری در سطح بالایی هستیم و برای دومین بار است که این نمایشگاه به صورت مشترک در هفته و نمایشگاه پژوهش و فناوری برگزار می‌شود.
وی با بیان اینکه امسال هفتمین دوره نمایشگاه ایران ساخت را برگزار می‌کنیم، بیان کرد: دوره اول برگزاری این نمایشگاه ۱۲۰ شرکت حضور داشتند اما در این دوره ۳۵۰ شرکت حضور یافته‌اند و محصولات خود را عرضه می‌کنند.
صالحی افزود: در دور نخست نمایشگاه ۳۸ میلیارد تومان فروش داشتیم و در سال گذشته ۹۷، ۱۱۰ میلیارد تومان فروش با حمایت ۳۰ میلیارد تومانی معاونت علمی و فناوری داشتیم.
وی یادآور شد: در شش دوره قبل حدود ۵۰۰ میلیارد تومان با ۳۵ درصد حمایت معاونت علمی و استفاده از اثر اهرم خریدهای دولتی داشتیم.
صالحی در خصوص حمایت‌های معاونت علمی و فناوری از محصولات فناورانه در این دوره از نمایشگاه افزود: معاونت امسال نیز همچون سال‌های گذشته بخشی از هزینه خرید مراکز علمی و پژوهشی دولتی را بر اساس سطح بندی محصولات پرداخت می‌کند. امسال برای محصولات سطح یک ۴۰ تا ۵۰ درصد، سطح دو ۲۵ درصد و سطح سه ۱۰ درصد در نظر گرفته شده است؛سطح بندی محصولات بر اساس سطح بندی ذاتی فناوری و میزان داخلی سازی محصولات انجام می‌شود.
وی گفت: پرداخت تسهیلات لیزینگ۸ تا ۱۰ درصدی برای خریداران بخش خصوصی از محصولات شرکت‌های دانش بنیان که توسط خط اعتباری ۲۰ میلیارد تومانی صندوق نوآوری و شکوفایی از طریق صندوق توسعه فناوری نانو پرداخت می‌شود، از دیگر حمایت‌های در نظر گرفته شده معاونت است.
صالحی بیان کرد: برای تشویق شرکت‌ها به فروش بدون یارانه معاونت و ارائه تخفیف مناسب به خریداران که مشمول حمایت‍‌ها نمی‌شوند، ۱۵ میلیارد تومان تسهیلات با کارمزد کم، توسط صندوق توسعه فناوری نانو در نظر گرفته شده و پرداخت می‌شود.
معاون تجاری سازی معاونت علمی ریاست جمهوری گفت: آنچه به دنبال آن هستیم و از ابتدای برگزاری این نمایشگاه پیگیری کردیم بلندسازی بوده تا شرکت‌هایی در تراز بین‌المللی داشته باشیم و بتوانند در بازارهای جهانی راه پیدا کنند.
وی ادامه داد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص حضور شرکت‌ها در نمایشگاه‌های بین‌المللی و نیز اخذ استانداردهای بین‌المللی بخشی از هزینه‌های مربوطه را پرداخت می‌کند.
صالحی یادآور شد: در این دوره از نمایشگاه نماینده ۱۱ کشور دعوت شده‌اند تا ضمن بازدید، برای مراکز آموزشی و دانشگاه‌های خود از نمایشگاه خرید داشته باشند.
این نمایشگاه ۲۶ تا ۲۹ آذر در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =