انتقاد حزب مخالف مکرون از حضور زیان‌بار فرانسه در آفریقا

تهران - ایرنا - رهبر حزب راست‌گرای افراطی «اتحاد ملی» فرانسه و رقیب اصلی «امانوئل مکرون» در انتخابات سال ۲۰۱۷، با انتقاد از سیاست حضور نظامی در آفریقا، کشته‌شدن نیروهای این کشور در مالی را نتیجه اشتباه‌های سیاسی بزرگ دولت مکرون دانست که هزینه‌های زیادی برای فرانسه داشته است.

دو هفته پیش بر اثر سانحه برخورد دو فروند بالگرد حامل نیروهای فرانسوی در مالی، ۱۳ نظامی این کشور کشته شدند. قربانیان این سانحه، سربازانی بودند که در یک عملیات جنگی موسوم به «بارخان» علیه نیروهای افراطی در مالی شرکت داشتند. کشته‌شدن این سربازان فرانسوی در عملیات نظامی در مالی، بهانه بهتری برای ادامه حضور نظامی پاریس در منطقه ساحل آفریقا شده به گونه‌ای که وزیر امور خارجه فرانسه گفته، عملیات نظامی کشورش در این منطقه طولانی‌مدت خواهد بود.

«مارین لوپن» امروز(یکشنبه ۲۴ آذر)  در گفت‌وگو با خبرنگاران شبکه رادیویی «اورپ ۱»، «سی نیوز» و روزنامه اقتصادی «لزکو» فرانسه، جنگ در مالی را نتیجه مستقیم اشتباه‌های بزرگ در ارتباط با آنچه درخصوص مداخله در لیبی رخ داد، عنوان کرد که هیچ کسی مسئولیت آن را نپذیرفته است.

فرانسه از زمان آغاز عملیات نظامی خود در مالی در سال ۲۰۱۳ تاکنون ۳۸ سرباز خود را از دست داده است. هرچند که این عملیات از پشتیبانی تدارکاتی دیگر کشورهای اروپایی برخوردار بوده اما فرانسه تنها کشوری است که در منطقه ساحل حضور نظامی دارد. 
ساحل، مناطقی از (از غرب به شرق) شمال سنگال، جنوب موریتانی، مرکز مالی، جنوب الجزیره و نیجر، مرکز چاد، جنوب سودان، شمال سودان جنوبی و اریتره را در بر می‌گیرد.

لوپن در این گفت‌وگو در پاسخ به این پرسش که آیا پس از کشته شدن ۱۳ سرباز فرانسوی در ماه گذشته در جنوب مالی، فرانسه باید برای مبارزه با گروه‌های افراطی، در ساحل(آفریقا) بماند؟ بدون این که تمایلی برای دور شدن فرانسه از این منطقه نشان دهد گفته، می‌خواهد دقیقاً دیدگاه رهبران آفریقایی درباره حضور فرانسه مقابل گروه های تروریستی مسلح را بداند.
«فرانسه نباید مسئولیت حمایت از کل اروپا را در مبارزه‌ای که آن را علیه گروه‌های افراطی رهبری می‌کند برعهده گیرد. از دیدن تنهایی فرانسه در این موضوع و از این واقعیت که اتحادیه اروپا به نظر می‌رسد نمی‌خواهد خود را درگیر این مبارزه کند، متاثر شده‌ام.»


همسویی در مخالفت با عملکرد ناتو
با وجود این مخالفت‌ها، لوپن با اظهارات چندی پیش رئیس جمهوری فرانسه درخصوص ناتو که گفته بود «این سازمان دچار مرگ مغزی شده است»، همراهی و این سخنان را تکرار کرد.
«امانوئل مکرون» ماه گذشته در گفت‌وگو با هفته‌نامه اکونومیست نسبت به ادامه تعهد آمریکا به ناتو و امکان اتکای اروپایی‌ها به این کشور ابراز تردید کرد و گفت که این سازمان دچار مرگ مغزی شده است.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =