مربیان بازنده رییس کمیته داوران فدراسیون بسکتبال را تغییر می‌دهند؟

تهران- ایرنا- برخی مربیان لیگ برتر بسکتبال، پس از شکست، با انتقادهایی عجیب از داوران سعی در تغییر رییس کمیته داوران دارند.

با ورود پیام سیفی‌زاده به کمیته داوران و مسابقات فدراسیون بسکتبال می‌توان گفت این ۲ کمیته بالاخره سر و سامان گرفت و نه تنها برنامه‌های رقابتی بسکتبال در رده باشگاهی منظم شد بلکه داوران بسکتبال نیز سر و سامان گرفتند. قسمت مهم کار سیفی‌زاده در فدراسیون بسکتبال برای داوران بود. او توانست با رایزنی‌هایی که انجام داد طلب میلیاردی داوران را بالاخره نقد کند و قضاوت مسابقات را نیز به سطح بالایی رساند.

البته خود او بارها در مصاحبه‌هایش تاکید کرده که قضاوت تیم‌های داوری هنوز به نقطه ایده‌آل نرسیده و اشتباه‌هایی وجود دارد که باید از بین برود اما طبق ادعای خودش و البته صحبت بسیاری از مربیان اشتباه‌های داوری در این فصل در نتایج تاثیرگذار نبوده‌است.

اما در این میان برخی مربیان که تیم‌هایی مدعی دارند اما نمی‌توانند نتایج لازم را کسب کنند به جای تقویت فنی خود و بررسی دلایل فنی باخت به دنبال مقصرهای بیرونی می گردند و در این میان دیوار داوران و کمیته داوران فدراسیون از همه کوتاه‌تر است. مربیانی که این فصل هدایت تیم‌های مدعی را گرفته‌اند و هزینه‌های بسیار زیادی برای تیم خود انجام داده‌اند بعد از باخت در مسابقات حساسشان انگشت اتهام به سمت کمیته داوران گرفته‌اند.

انتقاد از داوران از ابتدای مدیریت رامین طباطبایی در فدراسیون بسکتبال ایجاد شد و او و کمیته انضباطی فدراسیون نه تنها برابر این انتقادها را نگرفتند بلکه با برخی تصمیم‌ها از منتقدان داوری حمایت هم کردند. حالا که فصل جدید بسکتبال با تیم‌های قدرتمند آغاز شده به نظر می‌رسد بازهم قرار نیست کسی جلوی منتقدان به داوری را بگیرد.

پیام سیفی‌زاده ربیس کمیته داوران در گفت و گو با ایرنا تاکید داشت که رییس فدراسیون از داوران حمایت تمام قد دارد اما به نظر می‌رسد در عمل شرایط طور دیگری است. یک مربی که در کادرفنی تیم ملی نیز حضور دارد بعد از باخت برابر تیمی به شدت عملکرد کمیته داوران و فدراسیون را زیر سوال می‌برد و با برخورد روبرو نمی‌شود به این معنا است که قرار نیست با این فرافرکنی‌ها برخورد شود.

نکته جالب توجه این است که اکثر مربیان لیگ برتری به طور کلی از عملکرد داوران رضایت دارند و انتقادهایشان به برخی موارد جزیی است اما چند مربی که هدایت تیم‌های بزرگ را برعهده دارند و در فدراسیون نیز صاحب نفوذ هستند به این دلیل که نمی‌خواهند ضعف  خود را قبول کنند از داوران انتقاد می‌کنند و کسی پاسخ آنها را نیز نمی‌دهد.

حالا این وضعیت به جایی رسیده که از فدراسیون بسکتبال خبر  می‌رسد قدرت این مربیان از رئیس کمیته داوران بیشتر است و احتمال تغییرات در فدراسیون وجود دارد. برخی مسئولان فدراسیون نیز که با مربیان منتقد ارتباط نزدیکی دارند در حال هموار کردن این مسیر هستند و باید دید آیا رئیس فدراسیون هماطنور که سیفی‌زاده گفته از داوران حمایت تمام قد دارد یا برابر نفوذ برخی دست به تغییر خواهد زد. با این حال سیفی‌زاده امروز در فدراسیون حضور داشته و باید دید در نهایت سرنوشت کمیته داوران و مسابقات چه خواهد بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =