۲۴ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۵۸
کد خبرنگار: 2105
کد خبر: 83594934
۰ نفر

برچسب‌ها

چهار هزار متر تور صیادی در تالاب زریبار کشف شد

سنندج - ایرنا - محیطبانان یگان حفاظت اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مریوان، چهار هزار متر تور صیادی غیرمجاز بدون صاحب را در تالاب زریبار کشف و جمع‌آوری کردند.

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست مریوان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در پی گشت و کنترل مداوم محیطبانان یگان حفاظت در تالاب زریبار، این میزان تور صید ماهی غیرمجاز کشف، جمع آوری و ضبط شد.

ابراهیم همت بلند افزود: گروهی از افراد به منظور سودجویی از حیات وحش به عنوان منابع ملی، از تاریکی شب سوء استفاده کرده و بدون مجوز و با روش‌های غیر اصولی، تورهای دیواری صید ماهی با متراژ بالا را در تالاب زریوار رها می‌کنند.

وی اضافه کرد: پرسنل یگان حفاظت این اداره با توجه به گشت و کنترل مستمر خود، آن‌ را کشف و جمع آوری کردند و با هماهنگی مراجع قضایی،  پس از تعیین تکلیف معدوم می‌کنند.

تالاب زریبار هفتمین تالاب ثبت شده ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در کنوانسیون بین المللی رامسر است که فرآیند ثبت آن از یک دهه پیش آغاز شد، پناهگاه حیات وحش و تالاب زریبار نیز دارای حجم تقریبی آب بیش از ۳۰ میلیون مترمکعب است و سرریز آب دریاچه از قسمت جنوبی با نام رودخانه مریوان خارج می‌شود.

طول دریاچه زریبار حدود پنج کیلومتر و عرض آن حدود ۱.۶ کیلومتر، وسعت تالاب به دلیل تغییرات حجم آبی در فصول مختلف متغیر و حداقل و حداکثر عمق آن به ترتیب ۲ و ۶ متر است.

زریبار در یک دره طولی وسیع قرار دارد و از ۲ طرف غرب و شرق با کوه‌های پوشیده از جنگل احاطه شده و پوشش غالب اراضی منطقه را جنگل و بیشه‌زارهای نیمه انبوه تشکیل می‌دهد که گونه غالب جنگلی آن بلوط ایرانی است.

گیاهان شناوری چون سراتوفیلیوم، سریوفیلیوم و گونه‌هایی از گیاهان خاردار و گونه‌های نی، هزارنی، بارهنگ آبی، نیلوفر آبی، علف هفت بند، پیچک ها، لویی، بزواش، جگن و نعناع پوشش گیاهی این تالاب را تشکیل می‌دهد.

سیاه ماهی خالدار، سیاه ماهی معمولی، عروس ماهی و ماهی گامبوزیا از جمله گونه‌های بومی و ماهی آمور سفید، کپور آیینه ای، کپور معمولی، کپور سرگنده (بیگ هد) و فیتوفاک از جمله گونه‌های غیربومی این دریاچه است.

شهرستان مرزی مریوان در فاصله ۱۳۰ کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =