۲۴ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۴۹
کد خبرنگار: 1258
کد خبر: 83594888
۰ نفر

برچسب‌ها

نان در ورامین گران شد، کیفیت و کمیت آب رفت

تهران- ایرنا- هر چند که رئیس اتحادیه نانوایان شهرستان ورامین می‌گوید کیفیت و کمیت نان در ورامین عالی است ولی به گفته اکثر مردم، این افزایش قیمت نان نه تنها کیفیت این ماده غذایی را افزایش نداده که از نظر وزن و اندازه نیز آب رفته است.

به گزارش ایرنا، هر چند که طی سال‌های اخیر، قیمت نان به طور رسمی در ورامین افزایش پیدا نکرده بود ولی، کم نبودند واحدهایی که با کاهش وزن چانه و خمیر، افزایش هزینه های خود را به نوعی دیگر جبران می‌کردند و نظارت‌ دستگاه‌های نظارتی و پلمب برخی از واحدهای متختلف نیز نتوانسته بود تا از تکرار این تخلفات آشکار بکاهد.
بر اساس اعلام رسمی اداره صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف شهرستان ورامین قیمت نان در واحدهای آزادپز و دولتی، بر اساس افزایش وزن چانه و وزن خشک نان تعیین شده حال این که در بررسی های میدانی و حتی وزن کردن نان سنگگ از سوی خبرنگار ایرنا، وزن نان با قیمت جدید، به مراتب کمتر از مقادیر اعلام شده در نرخنامه است.
در نرخنامه جدید نانوایی‌های آزاد پز، حداکثر قیمت نان و آراد یارانه‌ای با قیمت نرخ ۶۶۵ تومان در نان بربری با وزن چانه ۵۵۰ گرم یک هزار تومان، نان سنگگ با وزن چانه ۵۶۰ گرم و نان خشک ۴۰۰ گرم، یک هزار و صد تومان، نان تافتون با وزن چانه ۲۳۰ گرم ۵۰۰ تومان و نان لواش با وزن چانه ۱۵۰ گرم، ۳۰۰ تومان تعیین شده است.
همچنین در واحدهای نانوایی آزاد پز حداکثر قیمت نان با نرخ گندم ۹۰۰ تومان، در نان بربری با وزن چانه ۵۸۰ گرم، یک هزار و ۳۰۰ تومان، نان سنگگ با وزن چانه۶۵۰ و وزن نان خشک ۴۶۵ گرم، یک هزار و ۶۰۰ تومان، نان تافتون با وزن چانه ۲۸۰ گرم، ۸۰۰ تومان و نان لواش با وزن چانه ۱۷۰ گرم، ۴۰۰ تومان تعیین شده است.
بسیاری از مردم ورامین در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اعلام کردند که نرخ جدید تأثیری درکیفیت و کمیت نان نداشته و در بسیاری از موارد، از وزن و کیفیت نان ها کاسته شده است.
مردم ورامین یکی دیگر از مشکلات واحدهای نانوایی شهرستان را عدم نصب تابلوی دولتی و یا آزاد پز بودن نانوایی می‌دانند که تنها در هنگام پرداخت بهای نان است که دولتی و یا آزادپز بودن آن معلوم می‌شود.
اغلب مردم ورامین مهمترین عامل بی کیفیت شدن نان با وجود افزایش قیمت ها را، عدم نظارت مستمر بر فعالیت واحدهای خبازی می دانند.
مردم ورامین معتقدند که چون اعضای اتحادیه نانوایان، خود چند واحد نانوایی دارند، نمی‌توانند هم صنفی‌های خود را به خاطر عدم رعایت قانون، جریمه و یا مجازات کنند.
این افراد اعلام می‌کنند که کیفیت نان در مناطق برخوردار ورامین به مراتب بهتر از مناطق حاشیه‌ای و روستایی است.
نان در ورامین از کیفیت کافی برخوردار است
رئیس اتحادیه نانوایان شهرستان ورامین به خبرنگار ایرنا گفت: هم اکنون کیفیت و کمیت نان در ورامین از سطح مطلوبی برخوردار است و در چند باری که از واحدها بازرسی شده به مشکل خاصی مشاهده نشده است.
حسن حبیبی بدون آن که به تعداد دفعات بازرسی از واحدهای نانوایی ورامین اشاره کند اظهار کرد: نانوایان وزن چانه‌ای که به آن‌ها اعلام شده را رعایت می‌کنند و تا کنون مشکلی در کاهش وزن نان مشاهده نشده است.
۷ نانوایی متخلف در ورامین شناسایی شدند
اظهارات رئیس اتحادیه نانوایان در حالی صورت می‌گیرد که روابط عمومی اداره صنعت، معدن و تجارت ورامین از شناسایی ۷ واحد نانوایی متخلف در این شهرستان خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره صمت ورامین، در هفته گذشته از ۱۵واحد نانوایی بازرسی به عمل آمد که ۷ واحد به دلیل کم فروشی، گران‌فروشی و عدم رعایت مسائل بهداشتی متخلف شناخته شده‌اند.
حال مردم ورامین از مسئولان می‌خواهند تا با افزایش نظارت و برخورد قاطع با نانوایی‌های متخلف، به وضعیت تولید نان سامان داده و کیفیت و کمیت را به نان بازگردانند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =