۱۴۹ عنوان کتاب جدید به اسناد پژوهشگاه میراث فرهنگی اضافه شد

تهران - ایرنا- مدیر مرکز اسناد و کتابخانه پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از افزایش ۱۴۹ عنوان کتاب جدید در این مرکز طی یک سال گذشته خبر داد.

فریبا فرزام که در نشست ارائه گزارش عملکرد مرکز اسناد و کتابخانه پژوهشگاه به مناسبت هفته پژوهش سخن می گفت با اشاره به اقدامات انجام شده طی یک سال گذشته در این مرکز افزود: در سال پژوهشی گذشته، حفظ اسناد و طبقه بندی آن ها در دستور کار این مرکز بوده و توانسته ایم طی این مدت اقدامات خوبی در راستای توسعه امور محوله انجام دهیم.
وی ادامه داد: در راستای توسعه سرانه مطالعه و نیز افزایش غنای کتابخانه پژوهشگاه طی یک سال گذشته ۲۵۴ عنوان کتاب فارسی و ۴۰ عنوان لاتین توسط این مرکز خریداری و ۸۹۶ عنوان کتاب فارسی و ۱۵۸ عنوان کتاب لاتین از سوی سازمان های دیگر به این مرکز اهدا شده است.
فرزام به سازماندهی اطلاعاتی، فیزیکی و آماده سازی منابع اشاره کرد و گفت: طی مدت یاد شده یکهزار و ۲۴۰ عنوان کتاب فارسی فهرست نویسی و در نرم افزار آذرسا به ثبت رسیده است.
وی ارائه خدمات آرشیوی و کتابخانه ای به مراجعان را از دیگر اقدامات مرکز اسناد دانست و افزود: در طی یک سال گذشته ۷۱۱ نفر به این مرکز مراجعه کرده اند که این تعداد خدمات به تفکیک شامل خدمات مرجع پاسخگویی به پرسش های موضوعی و جستجو در منابع ۵۳۱ مورد، امانت کتاب یکهزار و ۶۰۵ جلد، کتاب های عودت داده شده از امانت یکهزار و ۶۳۴ جلد و ارائه خدمات به پژوهشگران از نرم افزار، نورمگز و دانش گستر ۹۱۰ مورد بوده است.
فرزام در ادامه یکی از رسالت های این مرکز را تربیت کارکنان همگام با توسعه تکنولوژی های روز عنوان کرد و اظهار داشت: طی یک سال گذشته دوره های آموزشی شامل چگونگی کار با نسخه ۴ آذرسا آشنایی با انواع فیلم، روش نگهداری و مرمت آن ها و آشنایی با مواد خام لابراتوار عکس و فیلم برگزار شده است.

هفته پژوهش از  ۲۵ آذرماه با شعار «بدون پژوهش و مطالعه تصمیم گیری نکنیم» آغاز می‌شود و تا ۲۹ آذر ادامه دارد. در تقویم رسمی کشور نیز ۲۵ آذرماه به عنوان روز پژوهش نامگذاری شده است.

نامگذاری هفته پژوهش

هفته پژوهش با عناوین مختلف نامگذاری شد. روز شنبه ۲۳ آذرماه با عنوان پژوهش و فناوری، مدرسه، دانشگاه و جامعه، روز یکشنبه ۲۴ آذرماه با عنوان پژوهش، فناوری و توسعه ملی با رویکرد اجرای برنامه توسط دستگاه های اجرایی، روز دوشنبه ۲۵ آذرماه با عنوان گام دوم در پژوهش و فناوری که دستگاه ها با رویکرد بیانیه گام دوم برنامه هایی اجرا می‌کنند، روز سه شنبه ۲۶ آذرماه به پژوهش و فناوری و رونق تولید اختصاص داده شد، روز چهارشنبه ۲۷ آذرماه با عنوان پژوهش، فناوری و اثربخشی اجتماعی و روز پنجشنبه ۲۸ آذرماه نیز با شعار پژوهش، فناوری و مشارکت ملی نام گرفته است.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =