رییس انجمن حمایت از بیماران سوخته: سوختگی در ایران ۸ برابر متوسط جهانی است

تهران - ایرنا - رییس انجمن جمعیت حمایت از بیماران سوخته(ققنوس) گفت: سوختگی در ایران هشت برابر متوسط جهانی است و سالانه ۳۰ هزار نفر در بیمارستان سوختگی بستری می‌شوند که سه هزار نفر از آنها می‌میرند.

محمد فاطمی روز یکشنبه در نشست خبری که در آستانه روز سوختگی (اول دی ماه) در بیمارستان حضرت فاطمه زهرا(س) برگزار شد، افزود: بر اساس مصوبه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار بود ۱۰ درصد بخش بیمارستانها، متعلق به سوختگی باشد که این امر محقق نشد، اکنون هیچ بیمارستان خصوصی بخش سوختگی ندارد و فقط ۲۵۰ تخت ویژه سوختگی داریم، مشکلات بسیاری در حوزه درمان بیماران سوخته وجود دارد که قابل حل نیست، باید مردم فرهنگ پیشگیری از سوختگی را ارتقا دهند.

بیش از ۲ برابر متوسط جهانی مرگ ومیر سوختگی داریم

وی اظهار داشت: بیش از دو برابر متوسط جهانی مرگ ومیر سوختگی داریم، درمان ها استاندارد نیست، افراد سوخته ای که زنده می مانند درصد قابل توجهی از آنها دچار معلولیت شده و مشکلات جدی برای آنها بوجود می آورد.

فاطمی با بیان اینکه به استاندارد سازی توجه نمی کنیم، ادامه داد: طلاق در خانواده های سوخته بسیار شایع است و درصد زیادی از آنها دچار افسردگی می شوند، باید بتوانیم مشکل سوختگی را با پیشگیری حل کنیم، همه ما در خطر سوختن هستیم، رسانه ها باید کمک کنند به مردم بگویند که سوختگی خطر جدی است و لازم است به سمت استاندارد سازی بروند.

پانسمان های سوختگی وارداتی است

وی افزود: سوختگی بیماری هزینه بری است، هر درصد سوختگی اگر بخواهد خوب درمان شود به پنج میلیون تومان هزینه نیاز است، اکنون پانسمان های سوختگی وارداتی است و تولید داخل نداریم با توجه به گران شدن دلار و تحریم مشکلات زیادی در این زمینه وجود دارد و روش های قدیمی و غیر استاندارد درمان مرگ و میر را زیاد می کند.

آموزش فراموش نشود 

به گفته فاطمی، پیشگیری بحث بسیار مهمی است باید به مردم آموزش دهیم که اگر در خانه بوی گاز احساس شد کلید برق را نزنند و یا اینکه از ورود کودکان به آشپزخانه هنگام طبخ غذا خودداری کنند و یا مسایل ایمنی و غیره را رعایت کنند.

وی افزود: شایع ترین علت سوختگی در کودکان سهل انگاری والدین است آموزش به سمت پیشگیری از سوختگی باید افزایش یابد و استانداردسازی شود.

رئیس انجمن ققنوس اظهار داشت: یک ریال سرمایه گذاری در پیشگیری از سوختگی ۲۸ ریال سوددهی دارد. سالانه ۲ هزار سوختگی الکتریکی در ایران داریم که ۶۵ درصد این افراد یک عضو از بدن آنها قطع شد اگر پیشگیری کنیم سالانه هزار میلیارد تومان بودجه کشور کمک می شوند.

فاطمی ادامه داد: مشکلات در حوزه درمان سوختگی زیاد است و مشکل از مسوولان ناکارآمد، اتش نشانی و سازمان استانداردسازی است که قدرت اجرایی ندارد و اعمال زیبایی ناشی از سوختگی را بیمه ها پوشش نمی دهد.

روز سوختگی در تقویم ثبت رسمی شود

وی به روز ملی پیشگیری از سوختگی اشاره کرد و اظهار داشت: این موضوع بسیار مسئله مهمی است و باید در تقویم ملی کشور ثبت شود، امیدواریم با همکاریهای بین بخشی بتوانیم آموزش پیشگیری از سوختگی را در سراسر کشور به مردم ارایه دهیم واکنون انجمن ققنوس این کار را در مدارس و سرای محله ها آغاز کرده است.

تفریحات خانوادگی، کودکان را در معرض آتش سوزی قرار می دهد

قائم مقام معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این نشست تاکید کرد: تفریحات خانواده مانند آتش روش کردن، کودکان را در معرض آتش سوزی قرار می دهد و مراجعان کودکان بر اثر سوختگی به بیمارستان مطهری بسیار زیاد است و افراد مسنی که قادر به مراقبت از خود نیستند نیز به راحتی در معرض سوختگی قرار می گیرند.

طیب قدیمی گفت: از سال ۹۱ تا سال ۹۷ حدود ۳۰ هزار نفر بر اثر سوختگی در کشور بستری شدند که یک هفتم آنها نیازمند به بستری شدن در بخش های ویژه بودند و آمار مرگ و میر ناشی از سوختگی در کشور در سال ۱۳۹۶، یکهزار و ۶۰ نفر ود.

وی ادامه داد: هزینه مهاجران از جمله افغانستانی (کارگران ساختمانی) که دچار سوختگی می شوند را وزارت بهداشت پرداخت می کند که بار سنگینی را به نظام سلامت کشور می افزاید.

قدیمی تصریح کرد: اکنون برخی داروهای درمان سوختگی از جمله پماد سوختگی مرحله حاد تولید داخل و تحت پوشش بیمه است و پمادی که برای جلوگیری از گوشت اضافه استفاده می شود خارجی و گران قیمت است.

بیش از ۹۰ درصد بیماران سوخته هزینه درمان ندارند

مدیر کل اعتبارات معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در ادامه این نشست گفت: سوختگی آسیب فقرا است، بیش از ۹۰ درصد بیماران سوخته هزینه های درمان ندارند.

رضا رضایی با نتقاد از اینکه در کتب درسی پیشگیری از سوختگی جای ندارد، افزود: بخش های سوختگی در بیمارستان ها وجود ندارد سازمان تامین اجتماعی یک تخت سوختگی در بیمارستان ها ندارد، و برای راه اندازی هر تخت سوختگی بیش از پنج میلیارد تومان هزینه می خواهد.

وی با بیان اینکه اکنون ۹۳۵ تخت سوختگی در کشور وجود دارد، اظهار داشت: اگر در تمام کشور تخت سوختگی ایجاد کنیم تا در زمینه پیشگیری کار نکنیم، باز هم مشکلات زیادی در حوزه درمان سوختگی بوجود می آید.

افزایش نرخ ارز تجهیزات درمان سوختگی را با مشکل مواجه کرده است

رئیس بیمارستان شهید مطهری نیز در این نشست گفت: ۹۰ تا ۹۵ درصد بیماران سوخته به بیمارستان مطهری مراجعه می کنند که اگر قوانین پیشگیری رعایت می شد، نمی سوختند.

مصطفی ده مرده یی با بیان اینکه سهل انگاری، سوختگی در اثر آب جوش، سوختگی با سرب مذاب، سوختگی با اسید و وسایل الکتریکی بسیار شایع است، افزود: به لحاظ ایمنی و پیشگیری از سوختگی فقیر هستیم و اگر تمام بودجه وزارت بهداشت برای درمان سوختگی هزینه شوند باز هم افراد سوخته به زندگی عادی بر نمی گردند.

وی تصریح کرد: رسانه ها وظیفه دارند در این زمینه اطلاع رسانی کنند، سوختگی درد هر روز کشور است و افزایش نرخ ارز تجهیزات درمان سوختگی را با مشکل مواجه کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =