حضور ۶ تیم ایرانی در جام باشگاه‌های کشتی جهان

تهران- ایرنا- رییس سازمان لیگ فدراسیون کشتی گفت: حضور تیم‌های بازار بزرگ ایران، اترک خراسان شمالی و دانشگاه آزاد اسلامی در کشتی آزاد و بازار بزرگ، سینا صنعت ایذه و گهر زمین سیرجان در کشتی فرنگی در ششمین دوره جام باشگاه‌های کشتی جهان در بجنورد قطعی شد.

«عبدالمهدی نصیرزاده» روز یکشنبه در رابطه با برگزاری ششمین دوره جام باشگاه‌های کشتی آزاد و فرنگی جهان در بجنورد اظهار داشت: این رقابت ها از ۲۶ آذرماه با ورود تیم‌ها آغاز و تا ۲۹ همین ماه ادامه خواهد داشت. تا امروز در رشته کشتی آزاد تیم‌های بازار بزرگ ایران، اترک خراسان شمالی و دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان ۳ تیم برتر لیگ و نمایندگان ایران حضور خود را در جام باشگاه‌های جهان قطعی کرده‌اند. از طرف دیگر تیم‌های چین، قرقیزستان، گرجستان، جمهوری آذربایجان و هند اقدامات لازم را برای شرکت در این رقابت‌ها انجام دادند.  

وی افزود: در کشتی فرنگی نیز تیم‌های بازار بزرگ ایران، سینا صنعت ایذه و گهر زمین سیرجان به عنوان ۳ تیم برتر لیگ، نمایندگان ایران در جام باشگاه‌های جهان خواهند بود. از سوی دیگر تیم‌های جمهوری آذربایجان، گرجستان و هند هم حضور خود را قطعی کرده‌اند. پیگیر هستیم تا تیم ارمنستان هم به این جمع اضافه شود. بدین ترتیب مسابقات کشتی آزاد با حضور ۸ تیم و کشتی فرنگی با حضور ۶ یا ۷ تیم برگزار خواهد شد. البته تیم روسیه هم اعلام آمادگی کرده بود، اما شرایطی پیش آمد که حضور این تیم میسر نشد.  

رییس سازمان لیگ کشتی در ادامه عنوان کرد: ششمین دوره مسابقات کشتی آزاد و فرنگی جام باشگاه‌های جهان بر اساس تقویم اتحادیه جهانی و همچنین قوانین و مقررات این اتحادیه برگزار می‌شود. ۲۶ آذرماه ورود تیم‌های کشتی فرنگی، سپس عصر همان روز کلینیک داوران، کلینیک مربیان و قرعه‌کشی این رقابت‌ها را در برنامه داریم. صبح چهارشنبه ۲۷ آذرماه نیز ابتدا وزن کشی برگزار می‌شود و سپس مسابقات رسما آغاز خواهد شد. مراسم افتتاحیه رقابت‌ها نیز بعدازظهر همان روز انجام می شود. بعد از این مراسم نیز دور مقدماتی ادامه خواهد داشت. عصر ۲۸ آذرماه نیز مسابقات رده‌بندی و فینال کشتی فرنگی برگزار می‌شود.  

نصیرزاده ادامه داد: به همین ترتیب روز چهارشنبه ۲۷ آذرماه تیم‌های کشتی آزاد وارد بجنورد می‌شوند و سپس کلینیک مربیان، داوران و قرعه‌کشی نیز همان روز برگزار می‌شود. پنجشنبه ۲۸ آذرماه و صبح جمعه ۲۹ آذرماه مسابقات کشتی آزاد در مرحله مقدماتی پیگیری می‌شود. در نهایت عصر جمعه هم رده‌بندی و فینال مسابقات کشتی آزاد برگزار می‌شود و مسابقات رسما پایان می‌پذیرد.  

رییس سازمان لیگ کشتی درباره نحوه قرعه‌کشی رقابت ها بیان داشت: بعد از مشورتی که با سرپرست مسابقات و دیگر عوامل فنی این رقابت‌ها داشتیم، مقرر شد درباره نحوه قرعه‌کشی در همان کلینیک مربیان و بعد از مشورت با آن‌ها تصمیم‌گیری شود.  

وی در خصوص جایزه دلاری مسابقات گفت: جایزه دلاری این مسابقات در مجموع ۶۰ هزار دلار است که ۳۰ هزار دلار مربوط به کشتی آزاد و ۳۰ هزار دلار مربوط به کشتی فرنگی خواهد بود. تیم قهرمان ۱۵ هزار دلار، نایب قهرمان ۱۰ هزار دلار و تیم سوم ۵ هزار دلار دریافت می‌کنند.  

نصیرزاده در پاسخ به این سوال که ارفاق وزن برای کشتی‌گیران در نظر گرفته شده یا خیر، اظهار داشت: در لیگ داخلی وزن‌کشی را شب قبل از مسابقات انجام می‌دادیم، اما در جام باشگاههای جهان وزن کشی صبح روز مسابقه است. البته ۲ کیلوگرم ارفاق وزن را در نظر گرفتیم.  

رییس سازمان لیگ کشتی ادامه داد: هر تیم داخلی می‌تواند تا ۲۰ کشتی‌گیر جذب کند و ۲ کشتی‌گیر در ترکیب خود داشته باشد. برای تیم‌های خارجی ظرفیت ۱۵ کشتی‌گیر در نظر گرفته شده که آن‌ها هم می‌توانند از ۳ کشتی‌گیر خارجی بهره ببرند.  

وی در رابطه با آخرین شرایط سالن برگزاری مسابقات و آمادگی میزبان گفت: از همان اول هم می‌دانستیم که استان خراسان شمالی از نظر زیرساختی برای برگزاری چنین رویداد بزرگی شاید در برخی موارد نقص‌هایی داشته باشد. با این حال با حمایت و پیگیری مسوولان استانی به ویژه شخص استاندار شرایط بسیار خوبی در بجنورد حکمفرما شده و استانداردهای بین‌المللی برای برگزاری پیکارها مهیا شده است. هدفمان این بود که با برگزاری مسابقات در چنین شهری باعث توسعه زیرساخت‌های ورزشی در آن استان شویم. از برکت برگزاری مسابقات جام باشگاه‌های جهان در همین چند روز استان خراسان شمالی از نظر تجهیزات پزشکی، خطوط هوایی و... توسعه پیدا کرده است.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =