وزیر دفاع ژاپن: آزمایش های کره شمالی تهدیدی جدی برای توکیو است

پکن- ایرنا- «تارو کونو» وزیر دفاع ژاپن با اشاره به آزمایش های موشکی پیونگ یانگ اظهار کرد توسعه هسته ای و موشک های بالستیک کره شمالی، تهدیدی جدی و فوری برای امنیت ژاپن است.

تلویزیون "ان. اچ. کی" ژاپن روز یکشنبه گزارش کرد «تارو کونو» در اجلاس بین المللی دوحه ۲۰۱۹ از کشورها خواست که متحد شده و برای از میان برداشته شدن سلاح های کشتار جمعی و تمام موشک های بالستیک با بردهای مختلف آن کشور، تمام قطعنامه های ذیربط شورای امنیت سازمان ملل متحد را اجرا کنند.

او افزود این مساله صلح و امنیت منطقه و جامعه بین المللی را تضعیف می کند.

کره شمالی روز گذشته یک آزمایش جدید انجام داد «پاک جونگ چون» رئیس ستاد کل ارتش کره شمالی با انتشار بیانیه ای گفت: نتایج این آزمایش ها «بطور کامل جهت توسعه یک سلاح راهبردی دیگر برای کره شمالی به کار خواهد رفت».

این مقام کره شمالی گفت این سلاح طوری طراحی خواهد شد تا «تهدید هسته ای ایالات متحده را بطور مطلق و قابل اطمینان مهار کرده و بر آن چیره شود».

پیونگ یانگ می گوید ماه میلادی جاری در محل پرتاب ماهواره سوهه دو آزمایش انجام داده است تحلیلگران باور دارند که این آزمایش ها مرتبط با فناوری موشکی بوده اند.

وزیر دفاع ژاپن در بخش دیگری از سخنانش نسبت به فعالیت های دریایی چین ابراز نگرانی کرد و خواستار حاکمیت قانون در مسایل مربوط به دریاهای چین شرقی و جنوبی شد.

کونو  افزود: چین بر اساس ادعاهای خود که با نظم کنونی بین المللی مغایرت دارند، مبادرت به تلاش های یکجانبه و زورگویانه برای تغییر وضعیت فعلی می کند.

او با اشاره به اینکه چین این قبیل اقدامات را در دریای چین شرقی و دریای چین جنوبی انجام می دهد عنوان کرد ژاپن از این نیز که چین بدون شفافیت، قدرت نظامی خود شامل توانایی های هسته ای و موشکی اش را سریعا تقویت می کند، نگران است.

دریای چین شرقی بخشی از آب‌های غربی اقیانوس آرام است که در حدود یک میلیون و ۲۴۳ هزار کیلومتر مربع مساحت دارد و در بین کشورهای چین در غرب، تایوان در جنوب و جزایر ریوکو و کیوشو در شرق واقع شده است.

دریای چین شرقی از نظر ذخایر ماهیگیری بسیار غنی است، همچنین در نیمه شرقی آن منابع نفت و گاز یافت می‌شود که همین موضوع سبب بروز مناقشه بر سر کنترل منطقه‌ای نیمه شرقی دریای چین شرقی بین چین و ژاپن شده است.

دریای جنوبی چین دریایی حاشیه‌ای است که بخشی از اقیانوس آرام به شمار می‌آید و ناحیه‌ای در حدود ۳ و نیم میلیون کیلومتر مربع از سنگاپور تا تنگه تایوان را دربر می‌گیرد این دریا پس از پنج اقیانوس جهان بزرگترین ناحیه دریایی جهان است.

جزیره‌های واقع بر دریای جنوبی چین و همچنین خود دریا، مورد جدال کشورهای مختلف هستند به همین علت حتی نام‌های متفاوتی برای اشاره به این دریا به کار می‌رود که البته «دریای جنوبی چین» نام پذیرفته شده بین‌المللی، حداقل در انگلیسی و زبان‌های اروپایی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =