درآمد ۱.۸ میلیارد دلاری از محل دوگانه‌سوز کردن خودروهای عمومی

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اشاره به اینکه با دوگانه‌سوزشدن ۱.۴ میلیون خودرو عمومی روزانه ۱۰ میلیون لیتر بنزین در کشور صرفه‌جویی می‌شود، گفت:‌ با در نظر گرفتن قیمت ۵۰ سنت برای هر لیتر بنزین این صرفه‌جویی به معنای درآمد سالانه ۱.۸ میلیارد دلاری خواهد بود.

«علیرضا صادق آبادی» امروز(یکشنبه) در مراسم امضای تفاهم‌نامه تامین مالی دوگانه‌سوزکردن خودروهای عمومی با بیان اینکه با پیشنهاد مشترک وزارت نفت و سازمان برنامه و بودجه مقرر شد تا یک میلیون و ۴۰۰ هزار خودرو عمومی شامل تاکسی، وانت و مسافربرهای شخصی دوگانه شوز شوند، ادامه داد: اینکار با هدف کاهش هزینه بار و مسافر، بهبود کیفیت هوای شهرها و متنوع سازی سبد سوخت انجام می‌شود.

وی در پاسخ به این موضوع که این طرح با وجود مزایای کلان اقتصادی و زیست محیطی چرا زودتر انجام نشد، ‌گفت: از سال ۹۶ این موضوع را با سازمان برنامه و بودجه دنبال می‌کردیم اما تفاوت پایین قیمت بنزین و سی. ان. جی صرفه اقتصادی را از بین می‌برد. همچنین اگر می‌خواستیم ‌کمک بلاعوض را دنبال کنیم بر اساس تبصره۱۲، ‌ابتدا باید صرفه جویی اتفاق می‌افتاد تا این کمک قابل پرداخت شود.

صادق آبادی با اشاره به اینکه با سهمیه‌بندی بنزین استفاده از سی ان جی صرفه اقتصادی پیدا کرد، افزود: از لحاظ بستر قانونی نیز در گذشته اثبات صرفه‌جویی کار پیچیده‌ای بود و نمی‌توانستیم از تبصره ۱۲ استفاده کنیم، اما اکنون با سهمیه‌بندی اثبات صرفه‌جویی در لحظه وجود دارد و سهمیه بنزین بلافاصله از بنزین به دوگانه‌سوز تغییر پیدا می‌کند.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران مجموع خودروهای در نظر گرفته شده در این طرح، ۱۸ میلیون لیتر مصرف بنزین در روز دارند. اکنون قیمت گاز حتی از بنزین قبل از سهمیه‌بندی ارزان‌تر بوده و طبیعی است که تمایل به استفاده از سی ان جی افزایش پیدا کند.

صادق آبادی افزود: در کنار آن باید از تکنولوژی بالاتری در خودروها استفاده شود تا کل مصرف معادل را در خودرو کاهش دهیم.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود تا ۱۰ میلیون لیتر در روز صرفه‌جویی بنزین با اجرای دوگانه سوزکردن خودروهای عمومی محقق شود، ‌ادامه داد:‌  اکنون ۲۲ میلیون لیتر مصرف بنزین کاهش داشته و با ۱۰ میلیون لیتری که از این محل صرفه‌جویی می‌شود،  روزانه تا ۳۲ میلیون لیتر کاهش مصرف بنزین خواهیم داشت که معادل تولید سه پالایشگاه اصفهان، تهران و آبادان است و از همین رو کشور مدت طولانی‌تری در مسیر خودکفایی باقی می‌ماند.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اشاره به اینکه در حال حاضر تنها خودروهای عمومی کمک بلاعوض برای دوگانه سوز شدن دریافت می‌کنند، ‌گفت:‌ مالکان خودروهای عمومی می‌توانند با مراجعه به آدرس اینترنتی Irngv.ir، ‌اقدام به ثبت نام کرده و پس از آن به کارگاه های مجاز معرفی می‌شوند و به محض انجام کار منابع از طریق شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران پرداخت می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین به دلیل اینکه فرآیند را ساده کنیم این وام بین بانک ملت و شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران تبادل می‌شود و از محل بنزین صرفه‌جویی شده، بازپرداخت اصل و فرع وام انجام خواهد شد.  

صادق آبادی ظرفیت مراکز مجاز برای دوگانه‌سوزکردن خودروهای عمومی را ماهانه ۲۰۰ هزار خودرو اعلام کرد و افزود:‌ یک میلیون و ۴۰۰ هزار خودرو ظرف یک سال تا ۱۵ ماه دو گانه سوز خواهند شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha