معرفی برگزیدگان جایزه ادبی احمد محمود به اسفندماه موکول شد

تهران- ایرنا- دبیرخانه سومین دوره­ جایزه­ ادبی «احمد محمود» اعلام کرد: به دلیل برخی مشکلات امسال با دو ماه تاخیر در اسفندماه برگزیدگان خود را معرفی خواهدکرد.

سومین دوره­ جایزه­ ادبی «احمد محمود» پس از داوری اولیه، دو لیست از رمان­ ها و مجموعه­ داستان­ های منتشرشده در سالِ ۱۳۹۷ را برای نظرسنجیِ آماری و کیفی در اختیار روزنامه ­نگاران، نویسندگان، منتقدان، مترجمان و برخی اصحابِ قلم قرار خواهد داد و طبقِ این نظرسنجی به ۱۰ نامزدِ ابتدایی خود دست پیدا خواهدکرد.

در مرحله­ بعدی داورانِ دو بخشِ مجموعه و رمان سه نامزدِ برگزیده و سپس برنده را انتخاب می­کنند. گروهِ اجرایی جایزه امیدوار است با توجه به مشکلات مالی و پاره ­ای شرایطِ اجتماعی بتواند مانندِ دو دوره­ قبل مراسمی برای اختتامیه تدارک ببیند. امسال مسئولیتِ دبیری اجرایی جایزه­ احمد محمود را سینا دادخواه برعهده خواهدداشت و مائده مرتضوی نیز مسئولِ روابطِ عمومی آن است. دبیر این دوره­ جایزه­ احمد محمود مهدی یزدانی­ خُرّم است.

در دوره­ دوم در بخشِ رمان کتابِ بند محکومین نوشته­ کیهان خانجانی برنده­ تندیس شد و از رمانِ آلوت نوشته­ امیر خداوردی نیز تقدیر به عمل آمد. در بخشِ مجموعه­ داستان نیز صمدِ طاهری با کتابِ زخمِ شیر تندیس جایزه را دست آورد. هم­چنین لیلی گلستان نیز اولین مدالِ افتخار احمد محمود را از آن خود کرد. امسال نیز این مدال به یک نویسنده­ پیشکسوت اهدا خواهد شد.

جایزه احمد محمود

جایزه احمد محمود، نخستین بار در سال ۱۳۹۶، توسط محمد کامرانی و محمدحسن شهسواری نویسنده و مهدی یزدانی‌خرم نویسنده و منتقد ادبی، پایه‌گذاری شد.
احمد اعطا با نام ادبی احمد محمود نویسندهٔ معاصر ایرانی بود. او را پیرو مکتب رئالیسم اجتماعی می‌دانند. معروف‌ترین رمان او همسایه‌ها در زمرهٔ آثار برجستهٔ ادبیات معاصر ایران شمرده می‌شود.
در سال ۱۳۳۳ نخستین داستان کوتاهش به نام صب می‌شه در مجله امید ایران منتشر شد و در سال ۱۳۳۸ توانست اولین مجموعه داستانش به نام مول را با سرمایه شخصی به چاپ رساند.
احمد محمود چهارم دی ۱۳۱۰ در شهر اهواز از پدر و مادری دزفولی الاصل به دنیا آمد و شاید به همین دلیل بیشتر خود را دزفولی می‌دانست. او ۱۲ مهر سال ۱۳۸۱ به دنبال یک دورهٔ بیماری ریوی در بیمارستان مهراد در تهران درگذشت و در امامزاده طاهر کرج به خاک سپرده شد.
از آثار او می‌توان به همسایه‌ها، زمین سوخته، مدار صفر درجه، درخت انجیر معابد و داستان یک شهر اشاره کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =