بازرگان لبنانی اتهام پولشویی و کمک مالی به حزب الله را نپذیرفت

بیروت - ایرنا - «صالح عاصی» بازرگان لبنانی امروز (یکشنبه) اتهام وزارت خزانه داری آمریکا به خود در مورد کمک مالی و نقدی به حزب الله و عملیات پولشویی را رد کرد.

وی در بیانیه ای که در روزنامه «الشرق الاوسط» چاپ همزمان بیروت و لندن منتشر شد، اتهام کمک به شرکت هایی که پیش از این به وسیله وزارت خزانه داری آمریکا تحریم شده اند نیز تکذیب و از این که نامش در فهرست تحریم شدگان ثبت شده و او را در مسایل سیاسی و مالی درگیر کرده اند، ابراز شگفتی کرد.

عاصی که ساکن جمهوری دمکراتیک کنگو در آفریقا است، در بیانیه اش نوشت: کارهای اقتصادی من آشکار و فعالیت های مالی شرکت هایم شفاف است و مطابق با شاخص های بین المللی عمل می کنم و تجارت چمدانی که مورد شک و تردید اشخاص حقوقی و حقیقی باشد، ندارم.

وی در این بیانیه گفته است: افتراها و تهمت هایی که مقام های آمریکا و عده ای از هموطنانم در لبنان متوجه من کرده اند، غیر مستند بوده و وجه قانونی ندارد و از روش های حقوقی و قضایی ابطال آن ها را اثبات خواهم کرد.

عاصی در مورد همکارش «طونی پطرس صعب » هم که توسط آمریکا تهدید به تحریم شده، گفت: او یک کارمند و حسابدار شرکت های من است و در این شرکت ها صاحب سهم نیست.

وزارت خزانه داری آمریکا جمعه شب بیست و دوم آذر ماه سه لبنانی به نام های «ناظم سعید احمد، صالح عاصی و طونی صعب» را به اتهام پولشویی به نفع حزب الله و کمک مالی به این حزب تهدید به تحریم و توقیف اموال کرد.

شخص نخست در لبنان و دو نفر بعدی در جمهوری دمکراتیک کنگو ساکن هستند.

در بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا که در الشرق الاوسط درج شد، ادعا شده است: افزون بر این سه نفر، شرکت هایی که در این ۲ کشور عملیات پولشویی و انتقال دهها میلیون دلاربه حزب الله اجرا کرده اند، شناسایی و تحریم خواهند شد، زیرا آن ها این پول ها را در فعالیت های اقتصادی که به نفع لبنان نبوده، صرف و هزینه کرده اند.

در این بیانیه، آمریکا مدعی شده که « حزب الله از طریق روابط سیاسی و تجاری و فرار مالیاتی، شرکت های به ظاهر قانونی را در برخی کشورها مانند جمهوری کنگو برای جمع آوری کمک مالی ، به استخدام خویش درمی آورد».

وزارت خزانه داری آمریکا هم چنین ادعا کرد که «ناظم سعید احمد با همکاری صالح عاصی و طونی صعب در کنگو از سال ۲۰۱۶ میلادی  تاکنون از طریق شرکت های خود مانند فلایینگ دراگون و اینتر المنت در آفریقا و در پوشش فعالیت های هنری ، تجارت الماس و پولشویی کرده اند و به حزب الله لبنان و جنبش جهاد اسلامی فلسطین  کمک مالی و فنی  ارایه نموده اند».

پس از انتشار بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا ، «دیوید شنکر» معاون خاور نزدیک «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا جمعه شب تهدید کرد: هرکس در تأمین مالی حزب‌الله دست داشته باشد، تحریم می‌شود.

حزب الله پیش از این و بارها، اتهام های آمریکایی ها را کذب دانسته و تاکید کرده است که این افتراها با هدف فشار بر مقاومت و ایجاد فتنه در لبنان و مصادره ی جنبش اعتراضی مردم این کشور به نفع خود، مطرح می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =