پیش بینی آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن رودخانه ها در کهگیلویه و بویراحمد

یاسوج- ایرنا- اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد با صدور اطلاعیه ای نسبت به آبگرفتگی معابر، سیلابی شدن مسیل‌ها و طغیان رودخانه‌ها در این استان هشدار داد.

به گزارش ایرنا، در این اطلاعیه که روز یکشنبه صادر شده آمده است ، بررسی آخرین نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی بیانگر نفوذ سامانه بارشی جدیدی به جو استان به تدریج از روز دوشنبه تا اواخر وقت سه شنبه در کهگیلویه و بویراحمد است. 

کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا در این رابطه گفت: اوج فعالیت این سامانه از ساعات بعد از ظهر دوشنبه تا صبح سه شنبه است.

ولی بهره مند افزود: این سامانه سبب بارش باران، در مناطق کوهستانی و سردسیری بارش برف، تگرگ، گاهی رعد و برق، وزش باد شدید و در برخی نقاط مه آلود خواهد شد. 

وی بیان کرد: در این مدت با توجه به شدت بارش‌ها، طغیان رودخانه‌ها، مسیل‌ها، آبگرفتگی معابر عمومی و نیز اختلال در تردد جاده ای ناشی از کاهش دید افقی دور از انتظار نیست. 

بهره مند توصیه کرد که برای کاهش خسارات احتمالی، تمهیدات لازم از سوی مردم، سازمان‌های امدادی و مدیریت بحران به کار گرفته شود. 

کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: اختلال در تردد جاده ای به دلیل لغزندگی و کاهش دید افقی و بارش برف در ارتفاعات و برخی مناطق سردسیری محتمل است که توصیه می شود افراد از تردد غیر ضروری به ویژه در محور های ارتباطی بپرهیزند.

وی همچنین به همراه داشتن زنجیر چرخ و لوازم گرمایشی در جاده های کوهستانی را ضروری دانست و از مردم در مناطق گرمسیری استان خواست تدابیر لازم برای حفاظت از محصولات کشاورزی شان اتخاذ کنند.

بهره مند بیان کرد: ظرف ۲۴ ساعت گذشته گرمترین و سردترین نقاط کهگیلویه و بویراحمد به ترتیب امامزاده جعفر ۲۱ و یاسوج ۱.۶ درجه سانتی گراد بوده اند.

 میانگین میزان بارش باران در استان در سال زراعی ۱۳۹۸-۱۳۹۹ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۲۱ میلیمتر کاهش یافته است.

دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران کهگیلویه و بویراحمد را در سال زراعی ۹۷ و ۹۸ از نظر میانگین بارندگی استان‌ها در رتبه دوم پربارش ترین ها اعلام کرد.

بارش سال زراعی گذشته (۹۷-۹۸) ۸۹۱ میلیمتر بوده است.

کهگیلویه و بویراحمد با ۷۲۳ هزار نفر جمعیت یک درصد مساحت کشور را در اختیار دارد.

کهگیلویه و بویراحمد با مساحتی حدود ۱۶ هزار و ۲۴۹ کیلومترمربع، سرزمینی مرتفع و کوهستانی با اقلیم سردسیری و گرمسیری در جنوب غربی ایران قرار دارد.

این استان یک درصد مساحت کشور را در اختیار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =