ورود کاروان نیروهای امریکایی به قامشلی سوریه

تهران- ایرنا- یک کاروان از نیروهای امریکایی همراه با سلاح، تجهیزات نظامی، کامیون های مهمات و لجستیک و نفربرهای زرهی به همراه خودروهای امدادی با عبور از گذرگاه مرزی عراق با سوریه در شرق این کشور وارد شهر قامشلی در استان حسکه در شمال سوریه شد.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) روز یکشنبه با اعلام این خبر افزود که هدف از ورود این کاروان بر خلاف قوانین و مقررات بین المللی به سوریه تقویت نیروهای اشغالگر امریکایی مستقر در شمال شرق این کشور است.

بر اساس اعلام منابع محلی به سانا این کاروان بزرگ ترین کاروان نظامی امریکایی است که در چند ماه گذشته وارد سوریه شده است و هدف از استقرار نیروهای مزبور غارت منابع نفتی این کشور در مناطق شرقی سوریه و شهر قامشلی است.

قامشلی شهری کردنشین در شمال شرقی ترین نقطه سوریه و نزدیک مرزهای این کشور با ترکیه و عراق است.

امریکا پیشتر بیش از ۷ هزار نیروی نظامی در سوریه به صورت غیرقانونی وارد و در ۱۹ پایگاه نظامی در مناطق مرزی شرق سوریه با اردن و عراق تا مرزهای سوریه با ترکیه مستقر کرده بود.

فرانسه و انگلیس نیز مانند امریکا اقدام به وارد کردن شماری از نیروهای نظامی خود به این مناطق کرده بودند که با بر خلاف خواست دولت سوریه و قوانین بین المللی بود. 

در سال گذشته دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا از تصمیم واشنگتن برای خارج کردن نیروهای مزبور است سوریه خبر داد ولی بلافاصله این تصمیم به کاهش نیرو تبدیل شد و قرار بر این بود تا ۶۰۰ نیروی نظامی امریکا که به صورت غیرقانونی وارد سوریه شده اند، در اطراف حوزه های نفتی باقی بمانند.

امریکا از سال ۱۳۹۴ به دنبال تحرکات تروریست های داعشی و تکفیری با استقرار نیروهای نظامی به صورت غیرقانونی و بدون مجوز و درخواست دولت سوریه بخش هایی از این کشور را اشغال و حتی بر اساس اعلام برخی منابع کمک های نظامی و آموزشی به تروریست ها ارایه کرده است.

در زمان ورود نیروهای ترکیه در اواسط مهر ماه ۱۳۹۸ به بخش های شمالی سوریه نیروهای امریکایی مستقر در این مناطق اقدام به تخلیه پایگاه های خود کرده و شماری از این نیروها به پایگاه امریکا در مناطق غربی عراق و همجوار با سوریه منتقل شدند.

دولت سوریه بارها خواستار خروج نیروهای نظامی از این کشور شده است که به صورت غیرقانونی و بدون درخواست وارد این کشور شده اند.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =