نایب رییس فدراسیون: توسعه ورزش زورخانه‌ای در سطح جهان قابل قبول است

تهران- ایرنا- نایب رییس فدراسیون کشتی پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای گفت: اقدامات انجام شده برای توسعه این رشته در سطح جهان قابل قبول است اما هنوز به هدف مورد نظر دست نیافته‌ایم.

«سید عبدالله سجادی» روز یکشنبه در جمع خبرنگاران در خصوص برگزاری پنجمین دوره آموزشی بین‌المللی در تهران اظهار داشت: بی‌شک بدون آموزش امکان رشد و توسعه این رشته وجود ندارد. با توجه به اینکه این ورزش کاملا ایرانی است، شناساندن آن به کشورهایی که هیچ شناختی از آن ندارند، کار بسیار مشکلی است. با این وجود تلاش‌هایی صورت گرفته اما هنوز موانعی بر سر راه این ورزش است. برای جهانی شدن آن اقداماتی انجام شده که خوشبختانه قابل قبول است اما به هدفی که مد نظر است دست نیافته‌ایم.

وی اظهار داشت: براساس منشور المپیک باید نژاد، دین و جنسیت را در ورزش رعایت کنیم. یکی از مشکلات ما در رشته زورخانه‌ای این است که زنان اجازه فعالیت در آن را ندارند. اینکه اجازه ندارند صحبتی است که از درون این رشته ورزشی برخواسته است در صورتی که مانع شرعی و عرفی برای فعالیت زنان در رشته زورخانه‌ای وجود ندارد.

این پیشکسوت ورزش زورخانه‌ای ادامه داد: به هر حال این از موانعی است که اکنون برای گسترش این ورزش و سد راه جهانی و المپیکی شدن آن وجود دارد.

وی به تلاش‌های کشورمان برای وارد کردن این رشته در بازی‌های آسیایی خبر داد و گفت: قدرت ورزش آسیا اکنون در دست کشورهای عربی است و پول‌های کلانی را در این راه خرج می‌کنند. ابتدا باید بتوانیم وارد شورای المپیک آسیا شویم. از سوی دیگر در بین کشورهای اروپایی، این رشته در حال پیشرفت است. این رشته اکنون در برخی کشورها از جمله عراق، تاجیکستان و افغانستان و جمهوری آذربایجان رشد و توسعه خوبی پیدا کرده است.

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha