در یاد ماندگان دیار ما

بندرعباس-ایرنا-کتاب«در یاد ماندگان دیار ما» شرحی بر احوال مشاهیر فرهنگی هنری هرمزگان و به قلم بانوی هرمزگانی ماندانا سایه‌بانی نوشته شده است.

این کتاب در ۱۴۲ صفحه، ۳۰هزار ریال، برای اولین بار در سال ۱۳۹۰ توسط انتشارات همسایه به چاپ رسیده که به زندگی مشاهیر معاصرهرمزگان شامل، ناصرعبدالهی، محمدخطیبی‌زاده، علی رضایی، فاطمه دژگانی، ابراهیم صفا، علی میری، عمادالدین عمادی و دیگر بزرگان فرهنگ و هنر این استان پرداخته شده است.

قسمت‌هایی از کتاب

پروفسور محمد خوشنودی(۱۳۲۷-۱۳۸۶)؛

پروفسور محمد خوشنودی فرزند عبدالرزاق استاد برجسته مهندسی شیمی در سال ۱۳۲۷ در بندرعباس زاده شد و پس از پایان تحصیلات ابتدایی و متوسطه در بندرعباس سال ۱۳۵۰ رشته مهندسی گاز از دانشگاه نفت ابادان فارغ‌التحصیل و تا سال ۱۳۵۳ در پالایشگاه گاز «بیدبلندآغاجاری» مشغول به کار شد.

بین سال‌های ۱۳۵۲-۱۳۵۸ دوره کارشناسی ارشد و دکترای مهندسی شیمی را در کالج سلطنتی لندن پایان و رساله دکترای خود را در زمینه احتراق و کوره‌ها دفاع کرد و در سال ۱۳۵۷ به ایران مراجعت و از آن تاریخ تا زمان وفات در دانشگاه سیستان و بلوچستان به عنوان عضو هیات علمی مشغول به فعالیت بودند.

از تالیفات ایشان می‌توان به نگارش ۶۱ مقاله که در نشریات علمی و تالیف و ترجمه ۱۱عنوان کتاب علمی به صورت انفرادی یا مشترک اشاره کرد.

از دیگر سوابق پروفسور محمد خوشنودی می‌توان به دریافت مقام پژوهشگر ممتاز از دانشگاه مهندسی توکیو در سال ۱۹۸۶ نیز اشاره کرد.

کسب جایزه و لوح تقدیر کتاب سال ایران بابت کتاب شعله و احتراق(۱۳۶۹) و جایزه و لوح تقدیر استاد نمونه دانشگاه‌های ایران از وزرات علوم و تحقیقات و فن‌آوری(۱۳۷۸) از دیگر افتخارات وی می‌باشد.

پروفسور محمد خوشنودی بر اثر سکته قلبی در روز سه‌شنبه ۹بهمن ۱۳۸۶ در مجموعه مس سرچشمه کرمان درگذشت و در قبرستان کلاتوی بندرعباس آرام گرفت.

از جمله کتاب‌های ماندانا سایه‌بانی این نویسنده اهل و ساکن هرمزگان، در یاد مانده‌ها، می‌توان به حرف‌هایی به شکل شعر و سخنوران هرمزگان از دیروز تا امروز نیز اشاره کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =