احتمال شیوع موج دوم آنفلوآنزا در کهگیلویه و بویراحمد

یاسوج- ایرنا- سرپرست مرکز بهداشت کهگیلویه و بویراحمد گفت: بر اساس پیش بینی کارشناسان ممکن است از ۱۵ دی ماه موج دوم بیماری آنفلوانزا در این استان شروع شود.

محمد مهدی بانشی روز یکشنبه در گفت و با خبرنگار ایرنا اظهار داشت:  امسال با آغاز فصل سرما موجی از بیماری آنفلوانزا استان های بسیاری را در کشور در برگرفت که کهگیلویه و بویراحمد از این امر مستثنی نبود.

وی افزود: نیمه نخست این ماه (آذر ماه) موج این بیماری فروکش کرد و کهگیلویه و بویراحمد در وضعیت به نسبت مطلوبی قرار گرفته اما احتمال بروز موج دوم این بیماری از ۱۵ دی ماه امسال در سراسر استان وجود دارد.

سرپرست مرکز بهداشت کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: شیوع بیماری شبه آنفلوآنزا در استان تاکنون حدود سه هزار نفر را راهی بیمارستان کرده که آمار شیوع خود بیماری آنفولانزا بسیار کم تر از این رقم است.

بانشی بیان کرد: داروی آنفلوآنزا باید با تجویز پزشک متخصص عفونی به بیماران ارائه شود و این دارو به اندازه کافی و لازم در اختیار بیمارستان های استان قرار گرفته است.

وی ابراز داشت: افرادی همچون مادران باردار، بیماران دارای نقص ایمنی، بیماران قلبی، دیابتی، بیماران تنفسی، بیش از سایرین در معرض ابتلا به بیماری هستند.

بانشی به مردم استان توصیه کرد که در این مدت موارد بهداشتی و پیشگیری را بیش از پیش رعایت کنند.

نشانه‌های این بیماری شامل تب و لرز، درد عضلانی، درد مفاصل، سردرد، خستگی، سرفه، ناراحتی گلو، آب ریزش بینی یا گرفتگی بینی، تهوع و اسهال است و حتی امکان دارد بیشتر از یک هفته این علائم همراه شخص بیمار باشد.

آنفلوآنزا علاوه بر این موارد، از طریق تماس با سطح آلوده به ویروس نیز منتقل می‌شود و افراد بیمار می‌توانند از یک روز قبل از شروع علائم و پنج تا هفت روز بعد از شروع علائم، منتقل کننده بیماری باشند. کودکان و افرادی که سیستم ایمنی بدن آنها ضعیف است نیز مدت زمان بیشتری آلوده کننده هستند.

آنفلوآنزا یا گریپ (Grippe) بیماری واگیردار است.

این نوع ویروس در پرندگان و پستانداران اثر می گذارد و موجب ایجاد عفونت حاد دستگاه تنفسی ، سردرد ناگهانی، درد ماهیچه، تب و ضعف و بی حالی شدید می شود.

آنفلوآنزا یک بیماری تنفسی حاد واگیردار است که منشا ویروسی دارد و ویروس‌های آن از طریق هوا و به وسیله سرفه و عطسه فرد مبتلا منتقل می‌شوند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =