ثبت پرونده ۲هزار  واحد دامی خسارت دیده مناطق زلزله زده آذربایجان‌شرقی

تبریز - ایرنا - رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی گفت: پرونده ۲ هزار واحد از اماکن دامی خسارت دیده در مناطق زلزله زده این استان در سامانه بنیاد مسکن ثبت شد.

اکبر فتحی روز  یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: به رغم این که قانوناً هیچگونه تکلیف و وظیفه ای در این ارتباط برعهده سازمان جهادکشاورزی استان نیست، ولی برحسب وظایف و رسالت ذاتی، سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی در خصوص ساخت و ساز اماکن موقت و دائمی دامی جهت نگهداری دام های موجود در این دو شهرستان، احساس وظیفه نموده و اقدامات چشمگیری در این راستا انجام داده است.

وی گفت: کارشناسان معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی در جوار مدیریت جهادکشاورزی و ادارات دامپزشکی شهرستانها از همان ساعات اولیه زلزله در شهرستانهای میانه و سراب، هم در دفن بهداشتی دام ها و هم در ساخت و ساز اماکن موقت دامی در کنار روستائیان خسارت دیده حضور داشتند. 

فتحی با بیان اینکه اماکن دامی موقت، اماکن اضطراری هستند، افزود: در گذشته اماکن موقت فقط بصورت فنس کشی احداث می شدند، اما در زمان حاضر اماکن موقت مجهزتر و مقاوم تر در برابر سرما ساخته شده اند تا روستائیان بتوانند حداقل دو ماه دامهای خود را در آن بصورت موقت نگهداری نمایند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی اظهار کرد: خوشبختانه برای اولین بار در مصوبات هیئت دولت، اماکن دامی، همانند اماکن مسکونی در نظر گرفته شده و برای هر یک از ۲۰۰۰ واحد از این اماکن مبلغ ۵ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض و ۱۵ میلیون تومان تسهیلات با نرخ ۴ درصد بصورت قرض الحسنه پرداخت شده است.  

وی با یادآوری این که در این زمینه سازمان جهادکشاورزی استان طبق قانون مطالبه گر بوده و پاسخگو نمی باشد، ادامه داد: تعداد کل پرونده های تشکیل شده در شهرستان میانه دو هزار و ۳۰۰ واحد و شهرستان سراب چهارهزار و ۴۷ واحد می باشد که ۱۰ تا ۸۰ درصد در زلزله اخیر دچار خسارت شده اند.

وی گفت:  سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی بدون دریافت ریالی از سوی دستگاه های اجرایی دخیل در این خصوص اقدام به ایجاد اماکن موقت دامی نموده و سپس در راستای تسریع امر، اقدام به تشکیل پرونده برای ۱۰۰۰ واحد اماکن دامی در شهرستان ویژه میانه و ۱۰۰۰ واحد اماکن دامی در شهرستان سراب نموده و سپس در سامانه بنیاد مسکن استان ثبت نموده است.  

فتحی با بیان اینکه ۵۰۰ تن از انواع نهاده های دامی مازاد بر سهمیه تعیین شده در ۲ شهرستان میانه و سراب توزیع شده است، ادامه داد: طبق آمار موجود از کل واحدهای خسارت دیده در مناطق زلزله زده به غیر از ۲ هزار واحد دامی تصویب شده در هیات دولت که در سامانه به ثبت رسیده اند، برای یکهزار و ۳۰۰ واحد از اماکن دامی در شهرستان میانه و سه هزار و ۴۷ واحد باقی مانده در شهرستان سراب که خسارت کمتر از ۶۰ درصد دیده اند، گزارش خسارت به استانداری آذربایجان شرقی اعلام شده و پس از حصول نتیجه و انجام اقدامات عملیاتی، نتایج امر به اطلاع آحاد مردم این مناطق خواهد رسید.

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: کل مساحت اماکن اضطراری دامی ایجاد شده در شهرستان میانه ۲ هزار و ۵۴ متر و شهرستان سراب دو هزار و ۳۶۰ متر می باشد، همچنین مبلغ کل خسارات وارده بر واحدهای تولیدی اعم از دامداری، مرغداری و سایر واحدها بالغ بر ۱۶۵ میلیارد تومان است.

فتحی همچنین بر ساخت و ساز اماکن دائمی به منظور نگهداری دام ها در مناطق زلزله زده شهرستان های میانه و سراب تاکید کرد و گفت: طبق اعلام سازمان بنیاد مسکن آذربایجان شرقی از روز شنبه بیست و سوم آذرماه ۵۰۰ واحد فِرِم آماده برای آغاز ساخت و ساز اماکن دامی دایمی به مناطق زلزله زده منتقل می شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =