هوای پایتخت برای گروه‌های حساس همچنان ناسالم ماند

تهران- ایرنا- کیفیت هوای پایتخت امروز یکشنبه برای سومین روز متوالی از لحاظ غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شاخص لحظه‌ای ۱۴۳، برای گروه‌های حساس (بیماران قلبی و ریوی، زنان باردار و کودکان) در شرایط ناسالم ماند.

به گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون طی ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت هشت امروز بر روی شاخص ۱۴۳ قرار داشت.

در همین مدت، غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون با شاخص ۷۶ و منواکسید کربن با شاخص ۳۵ به ثبت رسیده است.

بر این اساس، ایستگاه‌های شاد آباد(منطقه ۱۸)، پیروزی (منطقه ۱۳) و شهرداری منطقه ۲۱ به ترتیب با شاخص های ۱۶۸ ، ۱۶۷ و ۱۶۵با شاخص بیشترین آلایندگی را در سطح مناطق شهر تهران طی ۲۴ ساعت گذشته داشتند.

همچنین ایستگاه‌های مسعودیه (منطقه ۱۵)، دانشگاه شهید بهشتی و اقدسیه در ‌(منطقه یک)به ترتیب با شاخص های ۸۴ ،۹۶ و ۱۰۱ کمترین آلایندگی را در سطح مناطق تهران طی این مدت داشتند.

«شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم (زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.»

همچنین امروز یکشنبه با تصمیم کمیته اضطرار به علت افزایش آلاینده ها تمامی مدارس این استان در همه مقاطع به جز شهرهای رودهن ، فیروزکوه و دماوند تعطیل است.

رئیس پلیس راهور تهران بزرگ نیز اعلام کرد: در راستای کاهش آلودگی هوای پایتخت امروز طرح زوج و فرد از درب منازل نیز در پایتخت اجرا می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =