نمایشگاه صنایع دستی و سوغات در دامغان آغاز به کار کرد

سمنان - ایرنا - رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان دامغان گفت: نمایشگاه پاییزه صنایع دستی و سوغات دامغان در ۷۴ غرفه کار خود را آغاز کرد.

مهدی قاسمی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: نمایشگاه پاییزه صنایع دستی و سوغات دامغان در ۷۴ غرفه از ۱۳ استان کشور در سالن چندمنظوره استادیوم حمزه سیدالشهدا این شهر برپا شده است.
وی اضافه کرد: این نمایشگاه از ۲۳ آذر تا یکم دی ۹۸ دایر است و شهروندان می توانند از ساعت ۹ و ۳۰ دقیقه تا ۲۳ برای بازدید مراجعه کنند.
قاسمی ادامه داد: این نمایشگاه با حضور بیش از ۲۰۰ نفر غرفه دار ایجاد شده است که حدود ۸۵ درصد آن را صنایع دستی و ۱۵ درصد را سوغات تشکیل می‌دهد.
وی تصریح کرد: تمامی غرفه های این نمایشگاه شامل صنایع دستی و سوغات استان های کشور است که با حضور هنرمندان و صنعت کاران سراسر کشور برای معرفی بهتر محصول ها دایر شده است.
قاسمی خاطر نشان کرد: رشته های صنایع دستی موجود در این نمایشگاه شامل مس گری، سنگهای تزیینی، چاپ قلمکار، قلم زنی و خاتم کاری است.
رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان دامغان اظهار داشت: هدف اصلی از برپایی این گونه نمایشگاه ها، معرفی توان و ظرفیت هنرمندان حوزه صنایع دستی کشور و منطقه، رونق تولید، کمک به فروش، توسعه و ترویج صنایع دستی در بین جامعه است.
در شهرستان دامغان ۲ هزار هنرمند شناسایی شده وجود دارد که ۵۰۰ نفر آنها فعال هستند و ۲۰۰ نفر از هنرمندان بیمه شده اند.
معرق، مشبک، چاپ قلمکار، گلیم بافی، کرباس بافی، سفال و سرامیک، چهل تکه دوزی و پته دوزی، از جمله صنایع دستی ویژه شهرستان دامغان است که در بین آن‌ها، هنر قلمکاری تنها صنعت دستی ثبت ملی این شهرستان به شمار می‌رود.

اخبار مرتبط