درخت « بشیر صلح و دوستی» دکترین صلح‌طلبی ایران را به جهانیان معرفی می‌کند

تبریز - ایرنا - سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: اثر هنری درخت «بشیر صلح و دوستی» در تبریز دکترین صلح‌طلبی جمهوری اسلامی ایران را به رخ جهانیان می‌کشاند.

سیدعباس موسوی، شنبه شب در بازدید با بیان اینکه وزارت امور خارجه از جهانی شدن اثر هنری «درخت بشیر صلح و دوستی» در تبریز حمایت می کند، افزود: پیام این درخت همچنان که از عنوانش هم پیداست، ترویج صلح و دوستی بین کشورها و ملت هاست.

وی اظهار داشت: این وزارت خانه تلاش می کند تا این اثر هنری ارزشمند که ساخت آن ۸ سال طول کشیده است در عرصه های جهانی مطرح و از طریق آن پیام صلح و دوستی ایران به جهانیان منتقل شود. 

اثر هنری حجمی «درخت بشیر صلح و دوستی» به ارتفاع حدود ۴ متر توسط « علی قنبری» هنرمند منبت کار تبریزی در مدت ۸ سال به شکل یک درخت طراحی و اجرا شده است.

این اثر هنری که در خانه تاریخی « نیکدل» در معرض دید عموم قرار گرفته است دارای بخش های مختلفی است که نشانه هایی از مفاهیم صلح و دوستی را برای بیننده منتقل می کند.

این اثر هنری ۴۰ شاخه دارد که این عدد در تمام ادیان مقدس به شمار می‌آید و حضرت محمد (ص) هم در همین سن به پیامبری مبعوث شد و بالای این شاخه‌ها ۴ فرشته که نماد پاکی و سفیران خداوند هستند، برای دوستی و صلح انسان‌ها در زمین دعا می‌کنند.

دستان فرشته‌ها به کبوتری سفید ختم می‌شود که برگ زیتون به دهان گرفته و با سکوت خود، از صلح سخن می‌گوید.

دور تا دور این درخت پنج کتاب آسمانی بوده که متن هر کدام انسان را به صلح و دوستی دعوت می‌کند و این کتاب‌ها بر پایه‌هایی از اسلحه استوار شده‌اند که البته نوک این اسلحه‌ها گره خورده و نمی‌تواند شلیک کنند.

از گل و شمع که نماد امید و نشاط است در کنار این اسلحه‌ها استفاده شده است و علاوه بر کتب آسمانی، سازه کره زمین را می‌توان حوالی این درخت دید که با دست‌های بسیاری بر فراز آن ایستاده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =