۲۴ هزار هکتار از زمین‌های دشت سیستان آبیاری شد

زاهدان- ایرنا- رییس سازمان جهاد کشاورزی سیستان وبلوچستان گفت: ۲۴ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی دشت سیستان همزمان با پاییز امسال با رهاسازی آب از منابع چاه‌نیمه آبیاری شد.

غلام‌حیدر زورقی روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: براساس مصوبه شورای برنامه‌ریزی و توسعه سیستان و بلوچستان مقرر شد آب کشاورزی از اوایل آذر رهاسازی شود که بر این اساس ۱۲۰ میلیون مترمکعب آب از سهم تخصیصی بخش کشاورزی و ۳۰ میلیون مترمکعب از محل تخصیص آب منطقه‌ای استان مجموعا به میزان ١٥٠ میلیون مترمکعب به منظور توزیع بین شهرستان‌های منطقه سیستان از طریق کانالها و انهار سنتی در اختیار سازمان آب منطقه‌ای قرار گرفته تا با رها سازی تدریجی آن، کشاورزی در حوزه سیستان احیا شود.
وی تاکید کرد: از کشاورزان خواسته‌ایم زمین‌هایی را زیر کشت ببرند که در محدوده طرح انتقال آب با لوله است تا امکان تامین آب بعدی از طریق شبکه میسر شود.
رییس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: از زمان رهاسازی آب در کانال‌ها و انهار سنتی تاکنون حدود ٢٤ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی حوزه سیستان تامین آب شده است.
وی افزود: با احتساب حدود هشت هزار هکتار از زمین‌های زیرپوشش طرح آبیاری چاهک‌ها جمعا حدود ٣٢ هزار هکتار آبیاری شده است.

ذورقی بیان کرد: امیدواریم با توجه به میزان مانده آب قابل رهاسازی از چاه نیمه‌ها این سطح به ٤٠ هزار هکتار برسد.
به گزارش ایرنا با رهاسازی آب، امید رونق مجدد کشاورزی به دل کشاورزان سخت‌کوش منطقه بازگشته است هرچند در گذشته‌های نه چندان دور (پیش از بروز بحران خشکسالی) سالیانه بیش از ۱۲۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی سیستان به زیرکشت انواع محصولات زراعی و باغی می‌رفته است.

چاه‌نیمه به گودالهای طبیعی ذخیره آب در سیستان گفته می شود که دارای چهار منبع بزرگ شامل چاه‌نیمه شماره یک، ۲، سه و چهار است و توان ذخیره سازی بیش از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب آب را دارند و در هنگام جاری شدن سیل آبگیری شده و پس از قطع آب رودخانه هیرمند مورد استفاده آشامیدنی و کشاورزی پنج شهرستان سیستان و بخشی از نیاز شهر زاهدان به آب آشامیدنی قرار می‌گیرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =