آذری جهرمی: اینترنت ملی یک دروغ بزرگ است

تهران - ایرنا - وزیر ارتباطات در آیین اختتامیه جشنواره کودک آنلاین گفت: قطعی اینترنت مانند قطع کردن هوا است و نباید در گفتن آن لکنت زبان داشت. اینترنت ملی یک دروغ بزرگ است. دروغی که آنقدر تکرار شده و راه درازی داریم برای این که این تفکر را تصحیح کنیم.

محمد جواد آذری جهرمی عصر شنبه با اشاره به این که طی یک سال گذشته تلاش خوبی در کودک آنلاین صورت گرفته است گفت: والدین همیشه روی این مسئله تاکید دارند که فرزندانشان چه محتوایی را تماشا می‌کنند، در کشورهای دیگر محتوا دسته‌بندی سنی دارد اما در کشور ما والدین معمولا به این مسئله توجه نمی‌کنند.
وی خاطرنشان کرد: در تلویزیون معمولا شبکه‌هایی برای کودکان وجود دارد اما در فضای مجازی چنین چیزی وجود ندارد. چه بخواهیم چه نخواهیم تلویزیون در حال افول و فضای مجازی در حال رشد است. قطع کردن اینترنت مانند قطع کردن هوا است و نباید در گفتن آن لکنت زبان داشت. اینترنت ملی یک دروغ بزرگ است. دروغی که آن‌قدر تکرار شده که راه درازی داریم برای این که این تفکر را تصحیح کنیم.  
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین با اشاره به اینکه برخی به بهانه کودکان بسیاری از منابع را از دسترس خارج می‌کنند، ادامه داد: هنرمندان زیادی داریم که می‌توانند برای این افراد محتوا تولید کنند. به قول قدیمی ها بهشت را به بها می‌دهند نه بهانه. ما در کشورمان ظرفیت‌های خلاق زیادی داریم.  
وی خاطرنشان کرد: دو سال قبل در اولین برنامه‌ای که در وزارت ارتباطات تلاش کردم آن را پیگیری کنم، سکویی برای کودک و نوجوان در فضای مجازی بود. این به زیرساخت نیاز داشت. محتوا سفارش‌پذیر نیست. باید به سلیقه کودکان احترام بگذاریم و با زبان خودش مطالب را ارائه بدهیم.
آذری جهرمی با تاکید بر اینکه، بایستی هنر داشته باشیم و اجازه بدهیم فضا با زبان حال حاضر عرضه شود، گفت: ایجاد زیست‌بوم مبحثی بود که ما می‌خواستیم آن را اجرایی کنیم.

وی با بیان اینکه، امروز سکوهایی وجود دارد که می‌توانند محتواهای مختلف را عرضه کنند، حلقه دوم را محتوا دانست و افزود: اینجا حضور هنرمندان را می‌طلبید و جشنواره کودک آنلاین در واقع همان حلقه دوم بود. ما شرایط را برای افرادی که علاقه‌مند هستند ایده‌شان را به محصول تبدیل کنند، آماده خواهیم کرد.
وزیر ارتباطات افزود: حلقه سوم نیز آماده سازی والدین است تا در فضای مجازی بر فرزندانشان نظارت داشته باشند. توسعه سیستم نظارت والدین و ترویج فرهنگ استفاده از فضای مجازی را با کمک سازمان جوانان و سمن‌های فعال در کشور آغاز کردیم و در آینده آن را توسعه خواهیم داد. اکنون ۵۰ سمن در حال انتقال این مفاهیم در مدارس هستند.
وی ادامه داد: ۳۱ هسته استانی تشکیل می‌دهیم و این جشنواره را به شکل استانی پیش خواهیم برد و هیچ ایده و خلاقیتی نباید از قلم بیفتد.

آذری جهرمی با تاکید بر اینکه، ما باید شرایط رشد خلاقیت را فراهم کنیم، ادامه داد: با این محصولات به بازار خودمان فکر نمی کنیم و بخشی از حرکت شتابدهی فراهم کردن شرایط برای کسب سهم جهانی است که امیدواریم به زودی جشنواره بین‌المللی کودکآنلاین را برگزار کنیم.

سورنا ستاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این آئین با تاکید براینکه، ایجاد زیرساخت‌ها توسط دولت از اهمیت بالایی برخوردار است گفت: زمانی که ما در معاونت علمی ریاست جمهوری به فناوری‌های نرم فکر می‌کنیم، نقش دولت در درست کردن زیرساخت های مربوط به زیست‌بوم کاملا به چشم می‌آید.

وی اظهارکرد: ما به عنوان دولت نمی توانیم وارد محتوا شویم اما باید زیرساخت را برای این کار را مهیا کنیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =