وزیر علوم میهمان منزل مسعود سلیمانی شد

تهران- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، ساعاتی پیش در منزل مسعود سلیمانی پژوهشگر آزاد شده از بند زندان آمریکا حاضر شد و با او دیدار کرد.

منصور غلامی عصر شنبه در منزل مسعود سلیمانی حاضر شد و با او دیدار و گفت و گو کرد. سلیمانی، پژوهشگر ایرانی که از مهرماه سال گذشته به مدت ۱۴ ماه در زندان آمریکا به سر می برد و هفته گذشته آزاد شد.

در این دیدار، مسعود شمس بخش مدیرکل حوزه وزارتی و محمدتقی احمدی رییس دانشگاه تربیت مدرس، وزیر علوم را همراهی کردند.

سلیمانی در حضور وزیر علوم به تشریح روند بازداشتش در آمریکا پرداخت و از بازپرسی ها و روزهای سختی که در این ۱۴ ماه سپری کرد، سخن به میان آورد. وی به این نکته اشاره کرد وقتی که آمریکایی ها متوجه شدند تحقیقات سلیمانی هیچ ارتباطی به مسائل نظامی ندارد، خشمگین تر شدند و درصدد برخوردهای شدیدتر با این پژوهشگر بودند.

سلیمانی به این نکته نیز اشاره کرد که آمریکایی ها مدام به او فشار می آوردند به آمریکا پناهنده شود اما با مقاومت های این استاد دانشگاه مواجه شدند.

غلامی همچنین  ضمن تشکر از زحمات و تلاش های سلیمانی در عرصه علم و دانش، از او بابت ۱۴ ماه تحمل این مرارت ها در زندان آمریکا قدردانی کرد.

وزیر علوم در این دیدار تاکید کرد: دشمنان می دانند که موثرترین ابزار جمهوری اسلامی برای مقابله با آنها توانمندی علمی دانشمدان ایرانی است.

وی سپس با اهدای لوحی به خاطر تلاش های سلیمانی در عرصه علم و تحمل ماه ها سختی در آمریکا، از این دانشمند ایرانی تقدیر به عمل آورد.

با تلاش‌ها و پیگیری‌های وزارت امور خارجه و همکاری نهادهای امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی ایران و در یک فرایند دیپلماتیک با همکاری دولت سوئیس، مسعود سلیمانی استاد دانشگاه‌ تربیت مدرس که به اتهام واهی دور زدن تحریم‌های غیرقانونی آمریکا بازداشت و بیش از یکسال در آمریکا زندانی بود، آزاد شد.
در این روند همچنین با تصویب شورای عالی امنیت ملی و همکاری و موافقت نهادهای قضایی و امنیتی "ژئو وانگ" شهروند آمریکایی که به جرم جاسوسی در حال گذراندن دوران محکومیت خود در ایران بود با رافت اسلامی آزاد و تحویل مقامات سوئیسی برای بازگشت به آمریکا شد.
سلیمانی پژوهشگر حوزه سلول‌های بنیادی و استاد دانشگاه تربیت مدرس، جزء یک درصد دانشمندان برتر جهان از حیث استنادهای علمی در مجلات معتبر علمی شناخته می‌شود.
این دانشمند ایرانی که در رشته خون‌شناسی (هماتولوژی) و سلول‌های بنیادی تحقیق می‌کند، با روادید رسمی تحقیقاتی و با هماهنگی دانشگاه تربیت مدرس ۱۵ مهرماه ۹۷ برای گذراندن یک دوره فرصت مطالعاتی وارد فرودگاه شیکاگوی آمریکا شد، اما آمریکا در اقدامی غیرقانونی و با زیرپاگذاشتن پروتکل‌های دانشگاهی و تحقیقاتی، پیش از ورود دکتر سلیمانی به خاک آمریکا، وی را بازداشت و به زندان منتقل کرد.

مراسم استقبال از مسعود سلیمانی فردا یکشنبه در دانشگاه تربیت مدرس برگزار می شود و بعد از ۱۴ ماه به دانشگاه باز می گردد./

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =