۲۳ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۲۵
کد خبرنگار: 2331
کد خبر: 83594124
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

قطر آماده پذیرش همه ارزها در معاملات ال‌ان‌جی است

تهران- ایرنا- علی العمادی وزیر دارایی قطر روز شنبه در کنفرانسی در دوحه گفت که کشورش آماده پذیرش همه ارزها در تجارت گاز طبیعی مایع یا ال‌ان‌جی بوده اما دلار همچنان مسلط است.

به گزارش خبرگزاری رویترز از دوحه، قطر یکی از بزرگترین صادرکنندگان ال‌ان‌جی در جهان است.

در همین حال، سعد الکعبی مدیر شرکت قطرپترولیوم و وزیر انرژی قطر نیز امروز اعلام کرد که این کشور در مسیر افزایش تولید سالانه گاز خود به ۱۱۰ میلیون تن تا سال ۲۰۲۴ است.

قطر پیشتر از طرحی برای افزایش میزان تولید از رقم فعلی ۷۷ میلیون تن به ۱۲۷ میلیون تن تا سال ۲۰۲۷ خبر داده بود. این خبر، فعالان بازار را نگران کرد.

وزیر انرژی قطر چندی پیش از برنامه کشورش برای افزایش ۶۴ درصدی تولید گاز مایع از میدان گازی مشترک با ایران (پارس جنوبی) خبر داد.

در زمان حاضر ظرفیت تولید گاز قطر ۷۷ میلیون تن در سال است.

الکعبی همچنین از اکتشاف یک میدان گازی در منطقه «رأس لفان» در هشت کیلومتری شمال شرقی دوحه پایتخت قطر، خبر داد.

وزیر انرژی قطر افزود که ذخایر گازی این میدان بیش از یکهزار و ۷۶۰ تریلیون فوت مکعب است.

این مقام قطری همچنین از پروژه احداث دو خط تولید جدید گاز مایع با ظرفیت ۱۶ میلیون تن در سال سخن گفت.

میدان پارس جنوبی مشترک میان ایران و قطر که به آن  «گنبد شمالی» نیز گفته می‌شود، بزرگترین میدان گاز طبیعی در جهان به شمار می‌رود. ۹۱۰۹

مساحت این میدان ۹ هزار و ۷۰۰ کیلومتر مربع است که سه هزار و ۷۰۰ کیلومتر آن در آب‌های ایران و ۶ هزار کیلومتر آن در آب‌های قطر قرار دارد.

حجم ذخیره درجای گاز طبیعی میدان پارس جنوبی در حدود ۵۱ تریلیون متر مکعب و ذخیره قابل برداشت آن ۳۶ تریلیون متر مکعب برآورد می‌شود.

در سال ۱۳۹۷ به‌طور متوسط روزانه یک میلیارد و ۲۱۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی از این میدان استخراج می‌شد که ۶۱۰ میلیون متر مکعب در روز توسط شرکت ملی نفت ایران و روزانه ۶۰۰ میلیون متر مکعب نیز توسط قطر پترولیوم تولید می‌شود.

در حالی که ایران تا سال ۹۶ همواره تولید گاز کمتری از شریک خود در پارس جنوبی داشت، اما سرانجام برنده ماراتن نفسگیر تولید گاز شد و تا پایان سال اختلاف تولید ایران و قطر، به بیش از ۱۲۰ میلیون متر مکعب در روز خواهد رسید.

۲۲ سال از آغاز توسعه پارس جنوبی می‌گذرد و حدود ۱۸ سال است که تولید از این میدان مشترک گازی با قطر آغاز شده و به مدد همین آغاز و افزایش تولید بوده که اکنون ضریب نفوذ گازرسانی شهری ۹۸ درصد و گازرسانی روستایی نیز به ۸۴ درصد رسیده است.

نگاهی به روند تولید گاز از میدان مشترک پارس جنوبی حاکی از آن است که با آغاز توسعه این میدان، در سال‌های ابتدایی اگرچه قطر با کمک شرکت‌های بزرگ بین‌المللی حدود ۴۰ میلیون متر مکعب گاز بیشتری از ایران تولید می‌کرد، اما استمرار توسعه از سوی ایران باعث شد تا سال ۸۶ این فاصله ثابت بماند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =