امارات، قطر را به ایجاد شکاف در جبهه عربستان متهم کرد

تهران - ایرنا - «انور قرقاش» وزیر مشاور در امور خارجی امارات متحده عربی امروز (شنبه) اعلام کرد که موضع اخیر قطر برای حل بحران موجود میان این کشور و کشورهای محاصره کننده آن، تنها از طریق مذاکره با عربستان و نادیده گرفتن دیگر طرف ها (امارات، بحرین و مصر) تلاشی مجدد برای ایجاد شکاف در صف متحدان ریاض است.

قرقاش که این مطالب را در صفحه توئیتر خود منتشر کرد، افزود که عربستان با همراهی متحدان خود، جبهه بزرگی را را درخصوص پرونده های مختلف منطقه ای از جمله محاصره قطر رهبری می کند و پایبندی ریاض به متحدان خود امری ثابت و تغییرناپذیر است.

این سخنان در حالی مطرح می شود که شیخ «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر خارجه قطر اعلام کرده است که در روند حل منازعات میان اعضای شورای همکاری خلیج فارس در نشست هفته گذشته ریاض «پیشرفت اندکی» به دست آمده است.

وزیر امور خارجه قطر پیشتر طی سخنانی با تایید انجام برخی مذاکرات با مقامات سعودی، تصمیم برای رفع اختلافات را تایید کرده بود.

عربستان، امارات، بحرین و مصر ۵ ژوئن ۲۰۱۷ (۱۵ خرداد ۱۳۹۶) با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم روابط خود با این کشور را قطع کردند و مرزهای زمینی، دریایی و هوایی را به روی دوحه بستند.

این کشورها ۱۳ شرط برای ازسرگیری روابط با قطر اعلام کردند که قطع روابط با ترکیه و جمع شدن پایگاه نظامی این کشور بخشی از این شروط بود اما دولت قطر این شرط ها را در تضاد با حق حاکمیت خود دانسته و از تن دادن به آن خودداری کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =