۲۳ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۵۷
کد خبرنگار: 985
کد خبر: 83594059
۰ نفر

برچسب‌ها

حفاظت از آب‌های زیرزمینی اردبیل نیازمند توجه است

اردبیل - ایرنا - مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: با توجه به افت شدید ذخایر آب زیرزمینی استان حفاظت از این ذخایر ارزشمند بیش از هر زمانی نیازمند توجه است.  

عباس جنگی مرنی روز شنبه در دیدار با رییس دادگاه‌های عمومی و انقلاب اردبیل اظهارداشت: به دلایل ریخت زمین‌شناسی در استان اردبیل اهمیت حفاظت از آب‌های زیرزمینی بیش از آب‌های سطحی است و برای جلوگیری از حاد شدن مساله، باید با همکاری تمامی دستگاه‌های اجرایی و قضایی نسبت به حفاظت و صیانت از این منابع تلاش کنیم.

وی با اشاره به بالا رفتن مصرف آب از آب‌های زیرزمینی با مرور زمان تشریح‌کرد: با مصرف زیاد آب در سال‌های اخیر سفره‌های زیرزمینی دچار کمبود شدید آب شده و فشار به این سفره‌ها روز به روز تشدید شده است.

او از حمایت‌های قانونی و اقدامات ارزشمند دستگاه قضایی در اجرای احکام مربوط به بخش آب قدردانی کرد و گفت: در تمامی مناطق استان مراجع قضایی همکاری بسیار خوبی با همکاران بخش آب دارند و این تعامل سازنده موجب کاهش سوء‌استفاده از منابع آب شده است.

در سال‌های اخیر ذخایر و منابع آبی استان اردبیل کاهش یافته طوری که سالانه ۱۵ سانتیمتر از سفره‌های زیرزمینی استان بویژه در دشت اردبیل پایین می‌رود ، این دشت جز دشت‌های ممنوعه بوده و اگر به همین منوال پیش رود در آینده جز دشت‌های ممنوعه بحرانی خواهد شد. 
کارشناسان وجود چاه‌های غیرمجاز را در برداشت‌های بی‌رویه از آب دخیل می‌دانند و معتقدند ۵۰۹ چاه غیرمجاز در استان اردبیل وجود دارد که اغلب آنها در حوزه بالهارود و دره‌رود مورد استفاده مردم است و برای جلوگیری از این معضل تلاش می‌شود. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =