تفاهم‌نامه طرح توسعه محور شرق امضا شد

بیرجند - ایرنا - تفاهم‌نامه طرح توسعه محور شرق بین استانداران خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان به امضا رسید.

محمد صادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی و احمدعلی موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان به منظور توسعه همکاری‌های بین ۲ استان، تفاهم‌نامه‌ای امضا کردند.

به گزارش روز شنبه روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، در این تفاهم‌نامه که در سفر استاندار خراسان جنوبی به سیستان و بلوچستان به امضا رسید، بر توسعه همکاری‌های ۲ استان در زمینه‌های اقتصادی، عمرانی و فرهنگی تأکید شد.

بر اساس این تفاهم‌نامه ۲ استان خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان در خصوص محورهایی همچون همکاری در توسعه و تکمیل زیرساخت‌های ارتباطی و حمل و نقل در زمینه‌های جاده‌ای، ریلی و هوایی با اولویت پروژه‌های مشترک دو استان از جمله؛ راه آهن شرق (چابهار-زاهدان-بیرجند-مشهد) و جاده ترانزیتی زاهدان-بیرجند به تفاهم رسیدند.

استفاده از ظرفیت و توانمندی فنی و مهندسی و همچنین محصولات و تولیدات ۲ استان در اجرای پروژه‌های عمرانی، دولتی و خصوصی و همچنین اعلام آمادگی و همکاری درخصوص برقراری پروازهای بین ۲ استان و تعریف مسیرهای پروازی مشترک از جمله؛ مشهد- بیرجند- زاهدان/ چابهار و تهران- بیرجند- زاهدان/ چابهار نیز از دیگر مفاد این تفاهم‌نامه است.

استان‌های خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان در جریان این تفاهم‌نامه درخصوص همکاری لازم در زمینه تأمین انواع دام سبک و سنگین، طیور و شیلات با هدف تأمین مواد پروتئینی مورد نیاز دو طرف و نیز همکاری استانداری سیستان و بلوچستان در خصوص واردات دام سنگین به ویژه شتر از پاکستان و حمل آن به استان خراسان جنوبی به جمع‌بندی رسیدند.

همکاری دوجانبه در زمینه توسعه کمی و کیفی محصولات باغی، نخیلات، مرکبات، میوه‌های گرمسیری و... همچنین همکاری استان خراسان جنوبی درخصوص تأمین مرغ مورد نیاز کشتارگاه‌های استان سیستان و بلوچستان نیز از موارد ذکر شده در این تفاهم‌نامه است.

استانداران خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان در بخش‌هایی از این تفاهم‌نامه بر استفاده هر چه بهتر از ظرفیت مرز تأکید کردند، برای مثال؛ تأکید بر تشکیل منظم کمیته‌های مشترک و برگزاری میزهای کشوری جهت بررسی موانع و فرصت‌های توسعه همکاری‌ها با کشورهای افغانستان و پاکستان در راستای افزایش سطح مبادلات تجاری و همچنین اعلام آمادگی دو طرف جهت پذیرش و اعزام هیئت‌های تجاری و بازاریابی به کشورهای افغانستان و پاکستان و  نیز اعزام هیأت‌های مشترک دو استان به سایر کشورها از جمله این موارد است.

در همین راستا دو طرف بر پیاده‌سازی خوشه‌های کسب و کار دارای پتانسیل و مزیت در هر دو استان برای توسعه و رونق فعالیت های مورد نظر از جمله؛ فرآورده های شتر، طیور، شیلات، گیاهان دارویی، سنگ‌های قیمتی، صنایع دستی و...تأکید کردند.

همکاری و انتقال تجربیات و دانش فنی در خصوص صنایع و معادن دارای ظرفیت و مزیت در هر دو استان و آمادگی دو طرف جهت استفاده از ظرفیت گمرکات مرزی دو استان برای توسعه مبادلات تجاری با کشورهای افغانستان و پاکستان از طریق پذیرش کالاهای صادراتی به صورت متقابل نیز از دیگر مفاد این تفاهم‌نامه است.

استانداران خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان در زمینه پیش‌بینی تسهیلات و تمهیدات لازم برای عرضه محصولات مزیت‌دار ۲ استان از طریق واگذاری غرفه با تخفیف در مناطق آزاد، بازارچه‌ها و مراکز عرضه دو استان (نظیر خرما، محصولات شیلاتی، زعفران، زرشک، عناب) و نیز شناسایی راههای رفع محدودیت عرضه کالاهای قابل ورود توسط مرزنشینان در ۲ استان در راستای رفع نیازهای طرفین و توسعه اشتغال و معیشت مرزنشینان هم به توافقاتی رسیدند.

برگزاری نمایشگاه‌های مشترک داخلی و خارجی برای معرفی ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها و عرضه تولیدات و محصولات دو طرف از جمله؛ همکاری لازم برای حضور تولید کنندگان و فعالان اقتصادی در نمایشگاه های افغانستان و پاکستان و نیز آمادگی خراسان جنوبی برای سرمایه‌گذاری‌های مشترک در منطقه ویژه اقتصادی بیرجند و بازارچه‌های مرزی استان توسط فعالان اقتصادی سیستان و بلوچستان و همچنین سرمایه‌گذاران افغانستانی و پاکستانی هم از دیگر مواردی است که در این تفاهم‌نامه مورد تأکید طرفین است.

بر اساس مفاد این تفاهم‌نامه دو طرف در مورد اجرای مفاد تفاهم‌نامه خواهر خواندگی (۳۱ فروردین ۹۶) فیما بین سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار و منطقه ویژه اقتصادی بیرجند و نیز همکاری و هماهنگی لازم در خصوص افزایش ارتباط بین منطقه آزاد چابهار و منطقه ویژه اقتصادی بیرجند بعنوان پس کرانه بندر چابهار و همچنین ترمینال کانتینری در مرکز ثقل محور شرق به جمع بندی رسیدند.

همکاری و هماهنگی لازم جهت توسعه روابط و مبادلات فرهنگی و آموزشی بین دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی دو استان با هدف تبادل دانش و تجربیات و همچنین همکاری بین صدا و سیمای مراکز دو استان بعلاوه برگزاری نشست‌های فرهنگی و هنری، در راستای تقویت ایرانگردی و گردشگری به منظور همگرایی و هم‌افزایی ابعاد اجتماعی دو استان و نیز اعلام آمادگی خراسان جنوبی جهت میزبانی از گردشگران و زوار پاکستانی در مسیر رفت و برگشت به شهرهای مذهبی مشهد مقدس و قم و توسعه و تقویت گردشگری هم از دیگر مفاد این تفاهم‌نامه است.

اعلام آمادگی دو طرف جهت توسعه و تسهیل توریسم درمانی و پذیرش اتباع کشورهای افغانستان و پاکستان باعنایت به ظرفیت‌ها و امکانات مناسب بهداشتی و درمانی دو استان و برگزاری جلسات منظم و هدفمند به منظور همفکری و هم افزایی در جهت افزایش روابط و همکاریهای اقتصادی، عمرانی و فرهنگی بین دو استان در راستای اجرای مفاد تفاهم‌نامه هم از دیگر تعهدات دو استان است.

 استاندار خراسان جنوبی در آیین امضای این تفاهم‌نامه گفت: با اجرای این تفاهم‌نامه همکاری‌های اقتصادی دو استان در حوزه‌های معدن، گردشگری، تجارت، کشاورزی و حمل و نقل بیش از پیش سرعت می‌گیرد.

محمدصادق معتمدیان با اشاره به ظرفیت های خراسان جنوبی در بخش معدن و تولید خشکبار افزود: این تفاهم‌نامه به رونق بازارچه‌های مرزی، گمرکات و جذب گردشگر کمک خواهد کرد.

استاندار سیستان و بلوچستان نیز گفت: این طرح در دهه ۱۳۶۰ تهیه شده اما تاکنون اجرایی نشده است.

احمدعلی موهبتی افزود: اجرای زیرساخت‌های این طرح از جمله انتقال آب دریای عمان به سه استان شرقی کشور، تبادلات فرهنگی با پاکستان، افغانستان و آسیای میانه، احداث جاده‌های ترانزیتی مواصلاتی و رونق بندر چابهار می‌تواند شرق کشور را متحول کند.

مذاکرات دو استاندار خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان در زمینه توسعه و تسهیل ترانزیت از مرزهای ماهیرود و میلک و استفاده بیشتر از بندر تجاری چابهار باعنایت به موقعیت دو استان در محور ترانزیتی شرق و کریدورهای منطقه ای و بین المللی و همچنین برگزاری نشست‌های دوره‌ای اتاق های بازرگانی دو استان و استفاده از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های طرفین در راستای افزایش همکاریهای دوطرف و همچنین توسعه روابط اقتصادی و تجاری با کشورهای افغانستان و پاکستان نیز به نتیجه نهایی رسید.

محمد صادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی جمعه گذشته به سیستان و بلوچستان سفر کرد.

بازدید از بازارچه مرزی، چاه نیمه‌های سیستان، مرکز تحقیقات دانشگاه زابل، سایت پژوهشی دانشگاه سیستان، مرکز تحقیقات دام اصیل سیستان و مرکز بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی آبزیان زهک نیز از جمله برنامه‌های استاندار خراسان جنوبی در سفر سه روزه به سیستان و بلوچستان بود.

خراسان جنوبی در شرق کشور به طول ۳۳۱ کیلومتر با افغانستان مرز مشترک دارد و با ۶ استان کشور از جمله سیستان و بلوچستان همجوار است.

همچنین بیابان لوت به عنوان اثر طبیعی ثبت جهانی بین سه استان خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان مشترک است.

اخبار مرتبط