ساخت ربات  سورنا ۵ در صورت حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

تهران- ایرنا- مجری طرح ربات انسان نمای سورنا ۴ گفت: در صورت حمایت معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری قادر به ساخت سورنا ۵ با قابلیت‌های بیشتر هستیم.

دکتر عقیل یوسفی کما در مراسم رونمایی از ربات سورنا ۴ در دانشکده فنی دانشگاه تهران که با حضور سورنا ستاری معاون رییس جمهوری برگزار شد، در جمع خبرنگاران افزود:  در نسل ۵ این ربات بر افزایش سرعت و تکرار پذیری آن تمرکز خواهد شد.
وی بیان کرد: سر ریز این فناوری در طراحی اندام رباتیک به کار می‌رود، در حال حاضر پروپوزال‌هایی در این راستا تعریف شده است.  

یوسفی کما گفت: سورنا ۴ مجهز به پوش ریکاوری است و در صورت هول دادن و یا دچار لغزش، قادر به حفظ تعادل خود است.
وی در خصوص روند  ساخت ربات انسان نمای سورنا بیان کرد: طراحی و ساخت این ربات در سال ۸۶ آغاز و سال ۸۷ نسل اول آن رونمایی شد، سال ۸۹ نسل دوم رونمایی و سورنا ۳ در سال ۹۴ رونمایی شده است.
مجری طرح ربات انسان نمای سورنا ۴ ادامه داد: ربات انسان نمای سورنا ۴ دارای ۱۷۰ سانتی متری قد و ۷۰ کیلوگرم وزن است و توانایی راه رفتن با سرعت ۷/. کیلومتر را دارد و می تواند درجا دور بزند.
این ربات، توانایی حرکت آنلاین به جوانب را دارد و دنده عقب نیز حرکت می‌کند.
وی گفت: ربات انسان نمای سورنا ۴ می‌تواند روی سطوح ناهموار حرکت کند و تعادل خود را در صورت بروز مشکل بازیابی کند، از دیگر توانایی‌های سورنا ۴ می‌توان به توانایی شوت زدن، انجام حرکات متنوع دلخواه چون دست دادن و ادای احترام و جابجایی و بلند کردن اشیاء اشاره کرد.

یوسفی کما افزود: همچنین این ربات توانایی تشخیص ۱۰۰ فرمان صوتی و توانایی‌های گفتاری و شنیداری را دارد. قابلیت پاسخ گویی به صورت تبدیل متن به گفتار، توانایی بینایی و قابلیت تشخیص ۱۰۰ شی مختلف از دیگر توانایی‌های این ربات است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =