کدخدایی: وظیفه شورای‌نگهبان اجرای قانون است

تهران-ایرنا- سخنگوی شورای نگهبان وظیفه این شورا اجرای قانون دانست، گفت: متاسفانه اصلاح قانون انتخابات به سرانجام نرسید و ناچاریم طبق همین قوانین بررسی صلاحیت خود را انجام دهیم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، «عباسعلی کدخدایی» روز شنبه  در حاشیه نشست سراسری با پلیس اطلاعات و امنیت ناجا گفت: آنچه الان داریم موادی است که در قانون انتخابات ماده ۲۸ و ۳۰ شرایطی را ذکر کرده که شرایط شکلی مثل سن، مدرک تحصیلی، سابقه، اعتقاد و التزام عملی به اسلام و نظام اسلامی و نداشتن سوء شهرت است. بنابراین ما هم ناچار طبق همین قوانین بررسی صلاحیت خود را انجام دهیم.

کدخدایی در ادامه با بیان اینکه ما در شورای نگهبان باید پاسخگو باشیم، گفت: افراد و نمایندگان احزاب و گروه‌ها از گذشته با شورای نگهبان رفت و آمد داشته‌اند و سوالاتی را دارند. برای اینکه از نحوه کارمان توضیح دهیم تشریف می‌آورند و ما از حضور افراد استقبال می کنیم.  

وی افزود: در هر بخشی از کارمان نیز حاضریم توضیحات لازم را به داوطلبان و نمایندگان احزاب و گروه‌ها بدهیم. نشست‌های متعارفی هم برگزار شده است که گاهی اوقات در اخبار مطرح می‌شود و بیشتر برای همین توضیح عملکرد شورای نگهبان و چگونگی کاری است که در بررسی صلاحیت‌ها انجام می‌شود.

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه خطاب به نامزدها گفت: باید آنها رعایت قانون داشته باشند و توجه به شرایط قانونی هم ذکر شده است. طبیعتا اگر اعتراضی دارند در مراحل پیش‌بینی شده در قانون در زمان مقرر شکایت شان را ارائه کنند و  هیات‌های نظارت شورای نگهبان و خود ما در هیات مرکزی و شورای نگهبان آماده هستیم که اعتراضات را بررسی کنیم.

وی افزود: اعتراض‌ها نسبت به نظر هیات اجرایی و هیات استانی با دقت رسیدگی می‌شود و آماده هستیم گزارش آن را در پایان رسیدگی‌ها به رسانه‌ها ارائه دهیم.

کدخدایی در ادامه گفت: در روزهای آینده‌ای که به استقبال انتخابات می‌رویم، نقش «پلیس» به ویژه در روز برگزاری انتخابات و تامین امنیت شهروندان که به پای صندوق های رای می روند بسیار موثر و مهم است.
وی با بیان اینکه نقش پلیس نقش موثر و گسترده ای است گفت: طبق قانون در حوزه‌هایی مثل تبلیغات، پلیس باید حضور موثری داشته باشد و وفق قانون انجام وظیفه کند و همچنین تامین نظم و آرامش را در روز برگزاری داشته باشد. پلیس طبق قانون به عنوان یکی از مراجع چهارگانه شناخته می‌شود که همکار شورای نگهبان، هیات‌های نظارت و هیات‌های اجرایی هستند و کارشان را آغاز کردند و گزارشی به من دادند در این چند روز که فرصت برای رسیدگی هیات‌های اجرایی هست، گزارش‌های نیروی انتظامی در حال ارسال است. امیدواریم که زمانی که رسیدگی در هیات نظارت و شورای نگهبان است گزارش های لازم را داشته باشیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =