ادای دین هنرمندان نام‌آشنا به مستندساز پیشکسوت

تهران- ایرنا- ششمین روز از جشنواره سینماحقیقت (۱۸ تا ۲۵ آذر) با نمایش مستند «قصری با دیوارهای قرمز» ساخته عباس زریجی و با حضور شماری از هنرمندان نام‌آشنا در گرامیداشت داود روستایی مستندساز پیشکسوت و فقید ادامه یافت. 

مستند قصری با دیوارهای قرمز که نام خود را دقیقا از مستندی به همین نام ساخته داود روستایی وام گرفته، عصر امروز (شنبه ۲۳ آذر) در سالن یک چارسو با حضور شماری از بازیگران پیشکسوت مانند مهتاج نجومی و عزت‌الله رمضانی‌فر همچنین طیبه سیاوشی نماینده مجلس شورای اسلامی به نمایش درآمد. 
این‌ مستند ۵۴ دقیقه ای به زندگی داود روستایی در سال های اخیر می پردازد که ۳۰ مهر گذشته دنیای فانی را وداع گفت. 

فیلم «قصری با دیوارهای قرمز» ساخته داود روستایی تنها فیلم مستند به جای مانده از محله «شهرنو» تهران است که این چون سایر فیلم های او برای همیشه در محاق توقیف ماند.

روستایی از نخستین فیلمسازانی بود که آثارش در جشنواره برلین و لوکارنو به نمایش در آمد. این سینماگر ایرانی بیش از هفتاد فیلم مستند ساخته است.

روستایی در مستندی که عباس زریجی از وی ساخته است، تصویری از خزان یک عمر تلاش در عرصه فیلمسازی به ویژه فیلمسازی مستند به دست می دهد و خاطرات سال های رفته و دلایل توقیف فیلم‌هایش مانند قصری با دیوارهای قرمز توسط ساواک و دیگر نهادهای امنیتی را توضیح می دهد. 

زریجی در این اثر نگاهی واقع‌گرایانه و دور از رمانتیسم به عمر رفته یک کارگردان مستند ایرانی دارد و توانسته پیش از آنکه دیر شود آخرین تصاویر را از وی بگیرد.
سیزدهمین جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت از ۱۸ تا ۲۵ آبان در پردیس سینمایی چارسو به دبیری محمد حمیدی‌مقدم برپاست.

سیزدهمین و جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت در بخش مسابقه ملی شامل ۶۲ فیلم است. از این تعداد ۲۷ فیلم به گونه مستند کوتاه، ۱۵ فیلم به گونه مستند نیمه‌بلند و ۲۰ فیلم به گونه مستند بلند اختصاص دارند که کامران شیردل، یونس شکرخواه، سیف‌الله صمدیان، پیروز کلانتری، حبیب احمدزاده، محمدحسین مهدویان و مونا زندی داوری برای انتخاب برترین مستندها را در این بخش به عهده دارند.

همچنین در بخش مسابقه بین‌الملل امسال که حدود شش هزار فیلم از بیش از ۱۰۰ کشور جهان متقاضی شرکت در آن بوده اند، ۵۴ فیلم در ۷ بخش مسابقه و غیررقابتی  پذیرفته شده‌اند. زلاتینکا روسوا، کارول پیشاروک و مهرداد اسکویی داوران این بخش هستند.

در بخش مسابقه بین‌الملل به تفکیک ۸ مستند کوتاه، ۸ مستند نیمه‌بلند و ۸ مستند بلند نمایش دارند. همچنین نمایش‌های ویژه ۸ فیلم و پرتره شامل ۸ فیلم می شود. 

جایزه شهید آوینی ویژه‌ نمایش و تقدیر از فیلم‌های مستند منتخب حوزه‌ انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مقاومت در منطقه نیز برای ششمین سال متوالی، به عنوان بخش‌ ویژه‌ جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت برگزار می‌شود و امسال ۲۹ فیلم در آن شرکت دارند و داوری این بخش به عهده محمدمهدی طباطبایی نژاد، مسعود فراستی و مهدی قربان‌پور است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =