احتمال تکرار روند انتخابات انگلیس در آمریکا وجود دارد

نیویورک– ایرنا- استاد دانشگاه هیستون تگزاس گفت: پیروزی چشمگیر "بوریس جانسون" در انتخاب پارلمانی انگلیس حکایت از آن دارد که باید منتظر تکرار همین سناریو در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده آمریکا بود.

"ژرالد هورن" استاد "دانشکده مطالعات تاریخ آمریکا و آفریقا" دانشگاه هیوستون روز یکشنبه در گفت‌وگوی اختصاصی به ایرنا افزود آخرین گام‌های دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان برای استیضاح "دونالد ترامپ" و طرح اتهام علیه وی بیشتر جنجال سیاسی است و تاثیر اندکی بر معادلات سیاسی در واشنگتن و سرنوشت ترامپ خواهد داشت.

وی وضعیت سیاسی آمریکا را یک ناامیدی بزرگ و دشوار خواند و ادامه داد همان روند اجتماعی وسیاسی که پیروزی محافظه کاران به رهبری جانسون را در انگلیس رقم زد، در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده آمریکا می‌تواند تکرار شده و ریاست جمهوری ترامپ را برای یک دور دیگر تضمین کند.

دستاوردهای مبهم استیضاح

این صاحبنظر آمریکایی در پاسخ به اینکه طرح رسمی دو اتهام به ترامپ در کنگره و اعلام رسمی استیضاح وی در هفته آینده را برای آینده سیاسی ترامپ چگونه می بیند، تصریح کرد: چندان چشم انداز  روشنی وجود ندارد. در واقع خیلی خوش‌بین نیستم که چیزی در نهایت به دست آید.

هورن اضافه کرد: مساله اینجاست که پایگاه ترامپ که 63 میلیون رای دهنده را در بر می‌گیرد، بسیار ارتجاعی‌تر از خود سیاستمداران آمریکا هستند، این واقعیتی است که بسیاری از تحلیلگران و رسانه‌ها نمی‌خواهند به آن اعتراف کنند.

وی توضیح داد: بسیاری از سیاستمداران جمهوریخواه و همین‌طور برخی دموکرات‌ها نگران هستند که کاری کنند که این 63 میلیون را خشمگین کنند. اکنون تعدادی از نمایندگان دموکرات هستند که از شهرهایی انتخاب شده‌اند که پایگاه قوی ترامپ هستند. به همین دلیل، آنها درباره رای دادن به نفع استیضاح دچار تردید هستند.

در انتخابات 2016 ریاست جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ به رغم آنکه آرای مردمی را با 62 میلیون و 979 هزار و 879 رای در برابر  65 میلیون و 844 هزار و 954 رای واگذار کرده بود اما توانست 304 رای الکتورال را در برابر 227 رای به دست آورد و پیروز نهایی انتخابات شود.

این استاد دانشگاه ادامه داد: البته هفته آینده استیضاح در مجلس نمایندگان رای خواهد آورد اما به نظر من با وجود همه خلاف‌ها و قانون شکنی‌هایی که ترامپ مرتکب شده است، وی در نهایت خواهد توانست که از گردنه استیضاح گذر کرده و حتی از آن بهره سیاسی هم ببرد.

هورن گفت: به باور من، ترامپ جلسه مجلس سنا را تبدیل به تریبونی برای حمله و رسوا کردن دموکرات‌ها خواهد کرد که سران آن همچون "جو بایدن" در فساد غرق هستند. ترامپ یک مجری تلویزیونی بوده و می‌داند چگونه از تریبون سنا برای خراب کردن دموکرات‌ها بهره‌برداری کند.

به دنبال افشای ماجرای "اوکراین‌گیت" مبنی بر تحت فشار قراردادن رئیس جمهوری اوکراین برای تحقیق درباره فساد هانتربایدن فرزند جو بایدن معاون اول باراک اوباما و رقیب انتخاباتی 2020، به ازای ارسال کمک‌های نظامی مصوب کنگره به آن کشور، دموکرات‌ها طرح استیضاح ترامپ را کلید زدند.

پس از بررسی در کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان و احضار تعدادی از شاهدان، پرونده با دو اتهام " سوء استفاده از قدرت" و"کارشکنی در اجرای عدالت" که همانا تحقیق کنگره است، به کمیته قضایی این مجلس رفت.

این کمیته هم پس از برگزاری دو نشست طولانی مدت، سرانجام روز جمعه گذشته با 23 رای موافق دموکرات‌ها در مقابل 17 رای مخالف جمهوریخواهان رای داد که این اتهامات وارد است و برای رای گیری نهایی به صحن مجلس فرستاد.

قرار است مجلس نمایندگان هم روز چهارشنبه در این باره رای گیری کند که با توجه به اکثریت دموکرات‌ها در این مجلس، احتمال تصویب آن و ارجاع به مجلس سنا بسیار زیاد است.

نتایج انتخابات انگلیس و آینده ترامپ

 استاد "دانشکده مطالعات تاریخ آمریکا و آفریقا" دانشگاه هیوستون  با اشاره به نتایج انتخابات پارلمانی انگلیس گفت: آنچه درباره استیضاح جریان دارد بی شباهت به پیروزی "بوریس جانسون" نیست. رای مردم به انتخاب دوباره جانسون یک فاجعه است که سرانجام آن می‌تواند تجزیه بریتانیا باشد. ایالات متحده نیز می‌تواند در مسیری مشابه قرار گیرد که بسیار نگران کننده است.

هورن خاطرنشان کرد: بسیاری از  طبقات کارگری هستند که رای خود را به نفع دونالد ترامپ و بوریس جانسون داده‌اند. از نظر ایدئولوژیک، طبقات کارگر این دو کشور  موضعی ارتجاعی دارند. این واقعیتی است که نباید از آن فرار کرد. 

وی با اشاره به سیاست‌های ضدکارگری ترامپ گفت: ترامپ بسیاری از خدمات اجتماعی همچون بودجه بیمه درمانی و کوپن‌های غذایی (food stamps) را کاهش داده است. پایگاه کارگری ترامپ اینگونه می‌اندیشد که این سیاست ها، دردی کوتاه مدت است که باید برای هدفی بلند مدت تحمل کرد.

این مورخ آمریکایی توضیح داد: این هدف بلند مدت، بازگشت به وضعیت برتری نژادی سفید پوستان بر رنگین پوستان است. حتی می‌خواهند بار دیگر زمینه برای بازگشت به دوران برده‌داری فراهم شود. این تنها توضیحی است که من می‌توانم برای رویکرد طبقات کارگری به سیاست‌های ترامپ بدهم.

تحلیل گمراه کننده رسانه‌های آمریکا

این استاد دانشگاه آمریکا از  رویکرد رسانه‌های آمریکایی مخالف ترامپ، انتقاد کرد و گفت هر خیال و تحلیل واقع بینانه در این رسانه‌ها برداشته شده است.

هورن تاکید کرد: شما باید با تحلیل و نوشته‌های رسانه‌های آمریکایی با احتیاط برخورد کنید زیرا آنها لزوما از اصول حرفه‌ای پیروی نکرده و در جاهایی همچون استیضاح ترامپ، خواسته‌ها و آرزوهای خود را به جای تحلیل واقع بینانه به خورد شما می‌دهند.

وی یادآور شد: این رسانه‌ها تنها درباره مسایل بین المللی همچون ایران، روسیه یا چین و کوبا گمراه کننده نیستند. تحلیل آنها درباره بریتانیا نیز گمراه کننده بود که می‌گفتند در صورت رای گیری دوباره، برگزیت رای نمی‌آورد اما دیدید که بر خلاف آنچه که گفته می‌شد، رای به جانسون و طرح برگزیت قدرتمند بود.

بر اساس آخرین نتایج منتشر شده از شمارش آراء انتخابات پارلمان انگلیس در روز جمعه، حزب محافظه‌کار به رهبری «بوریس جانسون» توانست با کسب اکثریت قاطع مجلس عوام، به پیروزی شگفت‌آوری دست یابد و به سکان‌داری دولت ادامه دهد.

ایرنا پرسید با توجه به این تحلیل و مقایسه‌ای که با انتخابات اخیر انگلیس کردید، آیا فکر می‌کنید تضاد نژادی در آمریکا زمینه ساز تجزیه این کشور خواهد شد؟

دکتر هورن پاسخ داد: ببییند، ما جریان‌های تندروی طرفدار برتری نژاد سفید در این کشور داریم که به طور تاریخی در برخی مناطق نفوذ دارند. بطور مثال، در منطقه شمال غرب، در ایالت واشنگتن و شمال آیداهو و همین‌طور در شمال کالیفرنیا، این گروه‌ها برای جدایی تلاش می‌کنند.

وی افزود: در تگزاس همین جریان‌های جدایی طلب وجود دارند. می‌دانید که تگزاس بین سال‌های 1836 و 1845 مستقل بود. جریان‌های جدایی طلب همیشه در این منطقه با نفوذ بوده‌اند. این تضادهای نژادی و تلاش برای جدایی طلبی در زیرپوست دعوای استیضاح جریان دارد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha